Charles Explorer logo
🇨🇿

Výchova k občanství

Předmět na Filozofická fakulta |
AAN300056

Sylabus

Atestace: Zk - písemná práce na zadané téma v rozsahu 4 - 6 stran, ústní prezentace OBSAH

1. Výchova k občanství: pojem, cíle, obsah. Postavení ve struktuře vzdělávání dospělých.Historický vývoj. Současné postavení. Účastníci občanského vzdělávání.

2. Svoboda: pojem, pojetí. Přirozená práva. Vliv ekonomických a politických aspektů. Svoboda jednání. Rovnost příležitostí. Lidská práva: obsah, pojetí. Práva a povinnosti. Historický vývoj. Významné dokumenty. Organizace zabývající se dodržováním lidských práv.

3. Demokracie: pojem, vývoj, znaky, principy. Typy demokracie. Reálná demokracie. Vládní systémy v demokracii. Občan a právo v demokratickém státě. Střety hodnot v demokracii. Totalitarismus. Nátlakové a zájmové skupiny. Veřejný zájem.

4. Ideologie: pojem, pojetí. Ideologie a utopie. Politika. Historický vývoj politického myšlení. Politická kultura. Politika a mravní hodnoty. Politický pluralismus. Politická participace. Krize politiky. Politické strany a politická hnutí. Stranické systémy Volby, volební systémy. Všeobecné volební právo.

5. Stát: pojem, vznik, vývoj, funkce. Znaky a typy státu. Národnostní stát. Sociální stát. Právní stát. Teorie moderního státu. Vývoj československého státu. Občanská společnost a její formování. Občanství. Občanský sektor. Neziskové organizace a občanská hnutí. Občan a stát. Teorie elity. Veřejná správa, komunální politika. Komunity, komunitarismus. Obecní samospráva.

6. Veřejné mínění a sdělovací prostředky. Masová média: rozvoj a proměny. Veřejnoprávní pojetí, bulvární pojetí. Propaganda. Veřejná kontrola.

7. Globalizace: pojem, znaky, pojetí. Ekonomická, politická, kulturní globalizace. Lokalizace.

8. EU, evropanství. Historický vývoj evropského cítění. Evropské instituce. Hlavní dokumenty. Sociální politika v zemích EU. Postavení ČR v evropském prostoru.

9. Interkulturální výchova. Multikulturalismus, pluralismus kultur, tolerance. Subkultura, kontrakultura. Xenofogie. Stereotypy a předsudky. Problémy imigrantů, azyl, azylová péče. Romové. Homosexualita. Humanitní práce.

10. Ekologie. Ekologické problémy. Jedinec a prostředí. Zodpovědnost za životní prostředí. Státní instituce, občanská hnutí. Globální ekosystém. Trvale udržitelný rozvoj. Ekologie versus ekonomie.

11. Rovnoprávné postavení mužů a žen. Gender, feminismus.

12. Náboženství: postavení v současném světě. Víra. Ekumenismus. Ateismus, agnosticismus. Církve a náboženské společnosti. Sekty. New Age.

Anotace

Cílem předmětu je přiblížení segmentu občanského vzdělávání a seznámení s jeho kořeny, historií, teoretickými východisky a konkrétními možnostmi realizace. Hlavní důraz je kladen na aktuální společenské problémy.

Převážně seminární forma přednášek je zaměřena na propojení teorie s praktickou aplikací, na posilování občanských kompetencí studentů v souvislosti s ideály občanské společnosti a na aktivní porozumění jednotlivým oblastem.