Charles Explorer logo
🇬🇧

Labour Law

Class at Faculty of Arts |
AAN500058

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

AAN500058 / PRACOVNÍ PRÁVO ANDR / Navazující magisterské studium 2018/2019 JUDr. Nataša Randlová, Ph.D. 1/1 ZS, 1/1 LS; povinný předmět Z+Zk / 5 kreditů Cílem předmětu je seznámit studenty se základy pracovního práva tak, aby nabyté poznatky mohli uplatnit během svého dalšího profesního života. Studenti budou seznámeni především se zákoníkem práce č. 262/2006 Sb., ale také s dalšími souvisejícími předpisy (např. občanský zákoník, zákon o zaměstnanosti, zákon o inspekci práce, zákon o kolektivním vyjednávání, zákon o specifických zdravotních službách (pracovnělékařská péče) a jiné). Při práci s těmito právními předpisy bude rovněž využívána česká a evropská judikatura, která posluchačům umožní daným ustanovením lépe porozumět. Upozornění: Studenti jsou povinni si na každou hodinu nosit aktuální tištěné (ne pouze elektronické) znění zákoníku práce. Zákon o specifických zdravotních službách a vyhlášku o pracovnělékařských službách jsou studenti povinni mít na hodině zabývající se pracovnělékařskou péčí v letním semestru. Z důvodu osvojení využití teorie v praxi budou mezi přednášky zařazena tematická praktická cvičení. Studenti se zde naučí jak řešit konkrétní praktické situace a připravit potřebné pracovněprávní dokumenty. Součástí praktických cvičení bude dále aktivní práce s judikaturou Nejvyššího a Ústavního soudu. Přednášky budou vedeny ve spolupráci s advokátem specializujícím se na pracovní právo – Mgr. Bc. Michalem Peškarem a dále budou obohaceny setkáními se specialistou působícím na inspekce práce (JUDr. Alešem Kalvodou, vedoucím inspektorem pro Ústecký/Liberecký kraj). Toto setkání je určeno především k rozšíření obzorů posluchačů a k seznámení s fungováním inspekce práce. Charakteristika obsahu předmětu: Zimní semestr

1. Úvod do předmětu, prameny pracovního práva, občanský zákoník (NOZ) v pracovním právu (pojem a členění pracovního práva, seznámení s prameny, postavení pracovního práva v právním systému, předmět úpravy zákoníku práce, vztah občanského zákoníku a zákoníku práce, právní jednání, uzavírání pracovněprávních dokumentů)

2. Vznik pracovního poměru I. (vznik pracovního poměru, poskytování údajů v souvislosti se vznikem pracovního poměru, pracovní smlouva a vznik pracovního poměru jmenováním, odvolání, pracovní poměr na dobu určitou)

3. Vznik pracovního poměru II. (pracovní poměr - zkušební doba, konkurenční doložka, informování o obsahu pracovního poměru; dohoda o provedení práce)

4. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce - pojem, charakteristika a právní úprava, výhody a nevýhody)

5. Změna pracovního poměru (obecný úvod do problematiky; změna místa výkonu práce - pracovní cesta, přeložení, dočasné přidělení; změna druhu práce - převedení; návrat do práce)

6. Praktická cvičení - základy pracovního práva, občanský zákoník a vznik pracovněprávních vztahů, dohody o pracích mimo pracovní poměr (opakování a procvičení probraných institutů, příprava na zkoušku)

7. Pracovní doba a doba odpočinku (obecná právní úprava, základní pojmy; rozvržení pracovní doby - rovnoměrné, nerovnoměrné, pružné rozvržení pracovní doby, konto pracovní doby; práce přesčas, evidence pracovní doby; přestávky v práci a bezpečnostní přestávka; doba odpočinku)

8. Překážky v práci (pojem, právní následky, překážky na straně zaměstnavatele, překážky na straně zaměstnance, poskytování mateřské a rodičovské dovolené, návrat do práce)

9. Odměňování (funkce, základní pojmy - minimální a zaručená mzda, splatnost a výplata; základní principy, pojmy mzda a plat, příplatky u mzdy a platu; odměna z dohody - DPČ, DPP; odměna za pracovní pohotovost)

10. Dovolená (druhy dovolené, pravidla pro poskytování a čerpání dovolené, krácení dovolené, hromadné čerpání dovolené, náhrada za dovolenou)

11. Praktická cvičení - pracovní doba a doba odpočinku, překážky v práci, odměňování a dovolené (opakování a procvičení probraných institutů, příprava na zkoušku)

12. Praktická cvičení - témata probraná v zimním semestru (opakování a procvičení probraných institutů, příprava na zkoušku)

13. Průběžný test (dobrovolný průběžný test z témat probraných v zimním semestru) Letní semestr

14. Skončení pracovního poměru - výpověď (obecně o výpovědi, výpovědní důvody - na straně zaměstnance, na straně zaměstnavatele, ochrana před výpovědí, výpovědní doba; judikatura)

15. Skončení pracovního poměru - ostatní důvody skončení pracovního poměru (právní události vedoucí ke skončení pracovního poměru - smrt, rozhodnutí soudu, uplynutí doby; dohoda o rozvázání pracovního poměru, zrušení pracovního poměru ve zkušební době, okamžité zrušení pracovního poměru; hromadné propouštění; povinnosti zaměstnavatele spojené se skončením pracovního poměru; neplatné rozvázání pracovního poměru; judikatura)

16. Praktická cvičení - skončení pracovního poměru (opakování a procvičení probraných institutů, příprava na zkoušku)

17. Náhrady výdajů poskytovaných zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce (právní úprava, cestovní náhrady - práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele, druhy cestovních náhrad - náhrada jízdních výdajů, výdajů za ubytování, stravné a zahraniční stravné, nutné vedlejší výdaje)

18. Odpovědnost za škodu na straně zaměstnance a na straně zaměstnavatele (teoretický úvod - předcházení škodám, odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody, odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách - odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů; náhrada škody, společná odpovědnost)

19. Pracovnělékařská péče (právní úprava pracovnělékařské péče; obsah pracovnělékařských služeb; povinnost vysílat zaměstnance na prohlídky - vstupní, periodickou, mimořádnou a výstupní; závěry pracovnělékařských posudků a jejich důsledky pro zaměstnavatele)

20. Praktická cvičení - náhrady výdajů poskytovaných zaměstnanci a odpovědnost za škodu a pracovnělékařská péče (opakování a procvičení probraných institutů, příprava na zkoušku)

21. Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů (pojem, právní úprava - česká a evropská; základní pravidla - přechod všech práv a povinností, ochrana zaměstnanců před propouštěním, informační a konzultační povinnost zaměstnavatele; problematické aspekty, příslušná judikatura)

22. Kolektivní vyjednávání a zástupci zaměstnanců (subjekty sociálního dialogu - stát, organizace zaměstnanců, organizace zaměstnavatelů; druhy kolektivních smluv, postup při uzavírání kolektivních smluv, kolektivní vyjednávání, kolektivní spory; zástupci zaměstnanců - odborová organizace, rada zaměstnanců a jejich působení u zaměstnavatele)

23. Práce s judikaturou (prezentace zadaných judikátů)

24. Práce s judikaturou (prezentace zadaných judikátů)

25. Zaměstnanost - inspektor práce (zákon o zaměstnanosti, státní politika zaměstnanosti, zprostředkování zaměstnání - úřady práce a agentury práce, podpora v nezaměstnanosti, osoby se zdravotním postižením, zaměstnávání cizinců, aktivní politika zaměstnanosti; základní pojmy)

26. Závěrečný test (z témat probraných v zimním i letním semestru) Povinná literatura: Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v aktuálním znění Zákon č. 89/2011 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v aktuálním znění Zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, v aktuálním znění Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, v aktuálním znění Vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách, v aktuálním znění Tištěná znění zákonů jsou dostání ve všech větších knihkupectvích, a to zejména od nakladatelství Sagit - řada ÚZ (zákoník práce ÚZ č. 1242; občanský zákoník ÚZ č. 1275, zákon o specifických zdravotních službách a vyhláška o pracovnělékařské službách ÚZ zdravotní služby č. 1272 a zákon o zaměstnanosti a zákon o kolektivním vyjednávání ÚZ č.

1221). Zkouška: Požadavky ke zkoušce z předmětu pracovní právo jsou stručně charakterizovány obsahem předmětu. Předpokládá se aktivní účast na přednáškách. Zkouška bude probíhat písemnou formou - testem "multiple choice". Při písemné zkoušce bude možné pracovat s pomocným materiálem - nekomentovaným zněním zákoníku práce a dalších souvisejících zákonů. V případě neúspěšného absolvování písemné zkoušky bude následovat ústní zkouška, při které již nebude možné používat žádné pomocné materiály.