Charakteristika obsahu předmětu:
1. Vývoj psychologie práce a organizace, oblasti uplatnění a mezioborové vztahy
2. Emoční inteligence (přístupy ke studiu, komponenty emoční inteligence, emoční inteligence a zátěž, emoční inteligence a chování v organizaci)
3. Psychologické metody a přístupy v pracovním cyklu zaměstnance (role psychologa v personálním řízení, přínos pro organizaci i jednotlivce; specifické psychologické metody pro fáze zaměstnaneckého cyklu, jejich aplikace, výhody a nevýhody – výběr, adaptace, rozvoj a talent management, hodnocení, outplacement)
4. Psychologické vlivy na motivaci, výkon, fluktuaci a nemocnost zaměstnanců; zaměstnanecká angažovanost (employee engagement), commitment
5. Psychologické aspekty hodnocení pracovníků v organizaci (význam koncepčního a srozumitelného hodnotícího systému pro motivaci zaměstnanců; hodnocení a sebereflexe; práce s obrannými mechanismy při hodnocení; zpětná vazba a práce s motivací hodnoceného pro změnu a rozvoj; dohoda nad výstupem z hodnocení, přijetí vnitřního závazku)
6. Wellbeing I. (vztah mezi wellbeingem – happiness – happiness at work – work/life balance, pět základních pilířů wellbeingu a jejich vzájemné souvislosti, objektivní a subjektivní wellbeing, nástroje měření wellbeingu)
7. Wellbeing II. (diagnostika „Můj osobní wellbeing“, „quick wins“, vznik a fungování návyků, změna a tvorba nových návyků, metoda “Velké změny po malých krůčcích")
8. Wellbeing III. (práce s energií – prostředek ke zlepšování wellbeingu, 4 druhy energie, přirozené rytmy našeho těla a jejich vliv na energii, energizující rituály)
9. Psychologická podpora a krizová intervence na pracovišti (výhody a nevýhody interně zaměstnaného psychologa a možnosti externalizace služby, např. Employee Assistance Program; etické aspekty psychologické podpory na pracovišti; oblasti psychologické podpory a krizové intervence na pracovišti a možnosti řešení; zásady krizové intervence, typy krizí)
10. Kompetence v personálním řízení (definice a pojetí kompetencí v kontextu personálního řízení, techniky analýzy klíčových kompetencí, existující kompetenční modely, tvorba podkladů pro kompetenční rozhovor či Behavioral Event Interview)
11. Teorie leadershipu
12. Psychodiagnostika v personálním řízení (definice a role psychodiagnostiky v kontextu personálního řízení, etika práce s psychodiagnostickými metodami, výkonové a osobnostní testové metody, vlastnosti psychodiagnostických testů, výhody a nevýhody využití psychodiagnostických metod v personálních činnostech)
13. Psychologické aspekty nezaměstnanosti (dopady nezaměstnanosti na kvalitu života, nezaměstnanost a zdraví, nezaměstnanost a sociálně patologické chování)
AAN500102 / VYBRANÁ TÉMATA PSYCHOLOGIE PRÁCE A ORGANIZACE 5AND / Navazující magisterské studium 2023/2024 doc. PhDr. František Baumgartner, CSc., PhDr. Alexandra Fonville, Ph.D., PhDr. Renata Kocianová, Ph.D.
LS 1/1; povinný předmět
Zk / 4 kredity
Předmět se věnuje vývoji psychologie práce a organizace, jejímu uplatnění a mezioborovým vztahům, psychologickým aspektům práce a fungování organizace a psychologickým kontextům personálních procesů. Pozornost je zaměřena na psychologické souvislosti na úrovni jedince, týmů i organizace.