V kursu se probírají následující témata:
- Slavistika, vývoj pojetí; slovanská jazykověda; základn í metodologické postupy (historickosrovnávací metoda, positivismus, strukturalismus, moderní metodologické směry).
- Periodizace vývoje slovanských jazyků; místo slovanských jazyků mezi indoevropskými jazyky (divergentní vývoj).
- Pravlast Slovanů; etnogeneze Slovanů; migrace Slovanů a rozšíření jejich území; rozsah dnešního osídlení; základní znalosti politické geografie Slovanů.
- Třídění slovanských jazyků; základní znaky jednotlivých skupin.
- Praslovanština, hláskoslovná a morfologická charakteristika, vývojové tendence; nářeční rozrůznění praslovanštiny.
- Fonologický systém praslovanštiny a jeho vývoj; (absolutní a relativní chronologie); zákon přechodu kvantity v kvalitu; zákon otevřených slabik a jeho důsledky; praslovanské palatalizace; hláskové alternace.
- Fonologické tendence konce praslovanského období; zánik a vokalizace jerů; vývoj nosovek; vývoj jať; vznik vokalické kvantity; vznik měkkostní korelace souhlásek a přestavba slabiky.
- Morfologický systém praslovanštiny a jeho vývoj; jmenné gramatické kategorie: pád (posuny ve významu, vznik a důsledky pádového synkretismu), rod (vznik kategorie životnosti), číslo (tendence k zániku duálu), vývojové tendence jmenného kmenového systému; systém praslovanských zájmen (tvoření, skloňování); inovace ve skloňování adjektiv; slovesné gramatické kategorie: čas (zděděné útvary a slovanské inovace, vývoj minulých časů, rozvoj systému relativních časů, vznik futura), způsob, rod (posun významů, systém opisných tvarů, zvratnost); slovesný kmenový systém a vývojové tendence konjugací.
- Praslovanská slovní zásoba; lexikální výpůjčky ze sousedních jazyků v průběhu vývoje.
- Areálové vztahy slovanských jazyků (konvergentní vývoj); baltoslovanská jednota; balkánský jazykový svaz; středoevropský jazykový svaz.
Kurs je uvedením do diachronní a srovnávací slovanské jazykovědy pro studenty jednotlivých slavistických oborů. Tvoří faktografický a metodologický základ k oborovým diachronním disciplínám.
Atestace:
V rámci kolokvia se atestuje schopnost popisu vývojových tendencí fonologického a morfologického systému praslovanštiny a základních znaků jednotlivých skupin slovanských jazyků (západní, východní a jižní), včetně charakteristiky jednotlivých slovanských jazyků uvnitř těchto skupin. Uplatňuje se jak hledisko porovnávací, tak i konfrontativní. Vyžaduje se schopnost exemplifikace ve staroslověnštině, češtině a ve studovaných slovanských jazycích.
Podmínkou udělení zápočtu je referát o jedné odborné práci a aktivní účast v semináři.