Cílem našich pokusů o navázání dialogu se vzdálenými staletími v přednáškách i seminářích bude – vyjma estetického zážitku – snaha o porozumění, hledání souvztažností i respektování odlišného, ale též vytváření si obrazu bohemikální středověké literatury v širším evropském rámci. Zároveň nám jednotlivé texty poskytnou prostor k zamýšlení nad některými obecnějšími otázkami (např. dějinnost literatury, literatura a paměť; služebnost a angažovanost umění; oralita a skripturalita středověké slovesnosti, vztah literatury a folkloru; proměnnost literárního provozu a literární komunikace vůbec; koncept národní literatury a jeho limity). Seminář Marie Škarpové bude zaměřen na četbu a interpretaci textů bohemikální provenience. Kritérii pro jejich výběr byla nejen snaha o naznačení časové, jazykové, stylové, funkční a žánrové šíře české středověké literatury, ale též zařazování daných textů do českého literárního kánonu, příp. jejich "provokativnost" pro současného čtenáře a v neposlední řadě jejich zpřístupnění v podobě kritické edice. Seminář Matouše Jalušky bude orientován na témata a problémy, které bohemikální písemnictví spojují s širším evropským kontextem a s pohyby na poli současné literární vědy. Konkrétní texty k seminární interpretaci budou k dispozici na začátku semestru. Tematické okruhy přednášek:
1. Předmět literární paleobohemistiky; periodizace starší české literatury.
2. Vícejazyčnost starší české literatury - staroslověnština, latina a hebrejština jako bohemikální středověké literární jazyky.
3. Vernakularizace bohemikální literatury - němčina a čeština jako bohemikální středověké literární jazyky.
4. Média středověké literární komunikace, orální charakter středověké slovesnosti.
5. Specifické subjekty středověké literární komunikace; středověká slovesná kultura učenecká, dvorská, klášterní, lidová…
6. Alegorie (sensus alegoricus) ve středověké kultuře.
7. Základní principy středověké poetiky, topika.
8. Žánry (české) středověké literatury.
9. Kurtoazní kultura a slovesnost, koncepty dvornosti.
10. Interference sakrálního a profánního v (bohemikální) středověké kultuře a slovesnosti.
11. Performativita (bohemikální) středověké slovesnosti; inscenovaná devoce.
12. Bohemikální literární život doby husitské. TEMATICKÉ OKRUHY SEMINÁŘŮ MARIE ŠKARPOVÉ
1. Předkřesťanská a mimokřesťanská slovesnost a bohemikální středověké písemnictví.
2. Podoby interference sakrálního a profánního v bohemikální středověké literatuře a kultuře.
3. Performativita bohemikální středověké literatury.
4. Bohemikální středověká literatura klášterní a klerické provenience.
5. Bohemikální literatura dvora a rytířská literatura.
6. Bohemikální středověká literatura univerzitní provenience.
7. Bohemikálni středověká slovesnost formativní, didaktická a preskriptivní.
8. Bohemikální nábožensky reformní slovesnost. TEMATICKÝ RÁMEC SEMINÁŘŮ MATOUŠE JALUŠKY (průměrně budou každému okruhu věnovány dvě lekce)1. Bible jako vzor. Paradigma zaslíbení, bloudění a záchrany.2. Antické historie. Latinská vyprávění o hrdinech, obcích a říších.
3. Působící slovo mezi nebem a zemí. Pragmatika a hermeneutika.4. Židé, Němci, pohani. Zobrazení cizího.
5. Dámy a světci, ženy a muži. Tělesná láska a její sublimace
Cyklus přednášek nabídne základní vhled do specifik středověké literární komunikace (ve srovnání s literaturou novodobou) a výběrově seznámí s proměnami bohemikální slovesné tvorby a literárního života od doložených písemných počátků (60. léta 9. století) po literaturu doby pozdního středověku (15. století), a to v kontextu evropské kultury a literatury. Oba paralelní semináře budou mít podobu série společných pokusů o interpretaci vybraných středověkých bohemikálních textů: budeme se snažit reflektovat historický horizont jejich vzniku a společenskou funkci, a to při vědomí nemožnosti uniknout ze své vlastní historické situace a mediálního prostoru, v němž žijeme.
Zároveň se budeme seznamovat s již existujícími interpretacemi a reflektovat jejich silné i slabé momenty.