Charles Explorer logo
🇬🇧

Tradition of rorate Chants in the Czech Lands from the 16th to the 18th Century

Class at Faculty of Arts |
ABO100491

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Tematické okruhy:

1. Úvodní shrnutí problematiky pro pokračující i nově zapsané studenty (základní představení vývoje žánru, stavu bádání a dochovaných pramenů rukopisných i tištěných apod.)

2. Rukopisy a tisky rorátů dostupné v digitální podobě (rešerše, výběr srovnávacího materiálu)

3. Exkurze (Praha)

4. Tradice rorátů na Moravě

5. Roráty v diskurzu barokních patriotů

6. Vývoj rorátů v

17. a

18. století (sondy do jednotlivých tradic, porovnání vybraných úseků se staršími prameny)

7. Výtvarná výzdoba rorátů

8. Obnova rorátů po josefinismu, její publicistická podpora a zapojení do konceptu národního obrození

9. Exkurze (mimo Prahu)

10. Roráty ve

21. století

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem mezioborově koncipovaného semináře je seznámení s významným českým specifikem raně novověkého hudebního a slovesného života, roráty. Jejich tradice, jazykově téměř výhradně česká, je sledovatelná přes několik staletí a je dokumentovaná množstvím pramenů rukopisných i tištěných. Roráty (roramina) se vytvořily během 15. a 16. století jako soubory českých písní a chorálů spjatých s adventní dobou. Jejich repertoár se ustálil na konci 16. století a dále byl tradován prostřednictvím specifických hymnografických pramenů, tzv. rorátníků, jež byly až do 19. století téměř výhradně rukopisné. Tradice rorátů měla důležitou funkci v životě literátských bratrstev, významných garantů hymnografické paměti a společného zpěvu v češtině. Povědomí o starobylosti rorátů bylo reflektováno i v době národního obrození a jejich znovuzavádění sehrálo v 19. století důležitou roli při emancipaci české kultury.

Kurz je koncipován jako dvousemestrální. Letní semestr je věnován uvedení do problematiky a vývoji tradice rorátů do 16. století, zimní se zaměří na její pokračování ve století 17.-21. a na vybrané problémy. Součástí bude i samostatná práce studentů s originálními i digitalizovanými prameny, přednášky pozvaných odborníků a exkurze do institucí uchovávajících významné rukopisy rorátů. Výstupem kurzu bude transliterace a transkripce základního souboru repertoáru podle královéhradeckého rorátníku (1586) v konfrontaci s první Pospíšilovou edicí (1823).