Psaní o Spojených státech amerických má v české literatuře dlouhou tradici, která sahá do druhé poloviny devatenáctého století k Josefu Václavu Sládkovi a dalším autorům. Hlavním primárním zdrojem pro analýzu proto budou literární texty a cestopisy tematizující USA publikované od devatenáctého století až po současnost.
Metodologicky budeme vycházet z kulturních studií a kritické teorie. Posluchači se seznámí s konceptem "jiného" vypracovaným Edwardem Saidem a také s ostatními autory, kteří na něj metodologicky navazují (Todorova, Wolff).
Využijeme též současné studie konceptualizující problém reprezentace v literatuře. Zajímat nás bude, jakým způsobem čeští autoři uvažují o americkém "jiném" a co tyto reprezentační mody vypovídají o české identitě.
V kurzu se také zaměříme na mapování dis/kontinuit v literárních reprezentacích USA ve dvacátém a jednadvacátém století. V centru zájmu bude zobrazení jak samotných Američanů, tak původních obyvatel, Afroameričanů i Čechů žijících v Americe.
Budeme si všímat též obrazu USA jako "země svobody", "země dolaru" apod. Konkrétní primární zdroje, které budeme analyzovat, stanovíme podle badatelského zájmu posluchačů v rámci diskuze na začátku kurzu.
Primární zdroje můžou zahrnovat povídky, romány, cestopisy, případně různé "brakové" žánry jako westerny či detektivky.