Charles Explorer logo
🇬🇧

Narratology

Class at Faculty of Arts |
ABO300165

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Tematické okruhy: 1) Naratologie, narativita, narativ a) Základní narativní struktury (příběh a diskurs, mimésis a diegésis) a jejich mechanismy (textová ekonomie vyprávění; vylučování, výběr, koherence) 2) Problém reference (re-prezentace a mimotextové odkazování) a) Odkazování k aktuálnímu světu a problém referentu: autentifikace a identifikace b) Mimésis c) Problém konkrétních popisů, jedinečných jmen a otázka jedinečné reference d) Narativní svět jako svět možný a fikční e) Intertextovost, intratextovost, metatextovost f) Paratextové rysy a jevy narativního textu (jméno autora, titul, předmluva vydavatelská a autorská, dedikace, členění textu a obsah, poznámky, doslovy a další druhy epitextů) g) Explicitně netematizované subjekty narativního textu 3) Vnitřní významové uspořádání narativu a) Příběh, událost, děj (souslednost, soudržnost, příčinnost; pravděpodobnost a motivovanost; typologie dějové kompozice; vyprávěcí jádra a vyprávěcí satelity) b) Časoprostor (čas příběhu a čas diskursu: linearita a řád: syžetová následnost a nesynchroničnost; časová distance: analepse a prolepse, amplituda; trvání, frekvence; prostor příběhu a jeho referenční fungování) c) Postavy (uzavřené a otevřené konstrukty postav; postava jako paradigma vlastností; postava jako nositel vědomí; postava jako element vyprávění: činitel a herec, subjekt a objekt) d) Diskursívní pozadí: vypravěč (typologie textových a mimotextových subjektů;

?vyprávěné" a ?nevyprávěné" zprostředkovávání: vyprávěcí způsoby; autoritativnost a typy vypravěčských komentářů; kompetence, reflektor, hledisko a fokalizace; vědění, vyslovení a ukázání; způsob, hlas) e) Typy promluv (dialog, monolog, vnitřní monolog, proud vědomí) a způsobů jejich vyjadřování (řečové akty: přímá řeč, neznačená přímá řeč, polopřímá řeč, smíšená

řeč, nepřímá řeč) f) Textovost (od textu, který je vyprávěním, k vyprávění jakožto textu)

Pozn.: výčet pojmů v závorkách je míněn jako pokus o alespoň jistou kategorizaci.

Bude sloužit jako jistá osnova pro přednášku a snad i pro její zpětné vybavování v myslích studentů a rozhodně není míněn jako pedagogovo předvádění se, kolik cizích slov umí.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Požadované vstupní znalosti: Absolvování I. cyklu.

Požadavky pro získání atestace: Zkouška na základě samostatně prostudované literatury (pro studenty II. cyklu, kteří už neabsolvovali zkoušku z Poetiky v I. cyklu); tito studenti si volí mezi absolvováním zkoušky z Naratologie či z Poetiky (dr. Binar).

Charakteristika kurzu: Cílem přednášky je nabídnout uvedení do oblasti vyprávění, jeho mechanismů, způsobů a pojmů, jimiž je možné dění v prozaickém vyprávěcím textu postihnout. Výklad problematiky se bude pohybovat mezi soudobou narativní teorií a jejím zvažováním na pozadí textů české i světové literatury. Pro přednášku se předpokládá absolvování prvního semestru Úvodu do teorie literatury a alespoň částečná obeznámenost se základní četbou z oblasti naratologie (Stanzel: Teorie vyprávění; Doležel: Narativní způsoby v české literatuře; Šklovskij: Teorie prózy; Bachtin: Román jako dialog; Eco: Šest procházek literárními lesy; k těmto textům se bude spíše odkazovat, a ne jejich obsah uceleně zprostředkovávat). Teoretickým východiskem budou soudobé naratologické práce především z anglofonní a frankofonní oblasti, uvedené v závěru sylabu. Přednáška se nekryje s předmětem Interpretace prózy, ani jej nesupluje. Koná se pouze v jednom semestru.