Charles Explorer logo
🇬🇧

Czech Literature of the Second Half of the 20th Century (since 1939)

Class at Faculty of Arts |
ABO300263

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Česká literatura 20. století II (od roku 1939) základní seminář, 2 hod. týdně, 2 semestry

Program semináře vychází z předpokladu, že přehled o vývoji české literární kultury získávají účastníci kurzu na přednáškách, ze studia literárněhistorických rukovětí, monografií a studií (např. periodizace, skupinové vztahy, estetické směry a programy, prolínání literárních a ideologických norem, konflikt mezi ideálem nezávislé umělecké tvorby a začleněním spisovatele do sféry veřejné služby, otázky cenzury a řízené nakladatelské produkce, poměr národní literatury k literaturám ?socialistického tábora? a k literaturám západním, rozdělení české literatury do tří komunikačních okruhů). K těmto kontextovým charakteristikám seminář přihlíží jen výběrově, přednostně se naopak zaměřuje k jednotlivým literárním dílům s cílem jejich osobní čtenářské aktualizace, kritické analýzy a výkladu v naznačeném literárněhistorickém kontextu.

Seminární látka je organizována podle několika estetických paradigmat, jejichž nosnost pro výklad české literatury druhé poloviny 20. století čtením v semináři ověřujeme. Je to paradigma pozdního modernismu (neoavantgardy), existencialismu a existenciálního civilismu, antimodernismu (totalitní umění) a postmodernismu. Východiskem semináře je otázka, nakolik lze jednotlivá diskutovaná díla pochopit na pozadí konkurence i prolínání těchto paradigmat.

Program semináře bude dále na první schůzce dotvořen (zúžen) vzhledem ke čtenářským zájmům a dosavadním zkušenostem konkrétních účastníků.

Poslední semináře každého semestru (novoroční a předletní) můžeme podle zájmu účastníků věnovat rozpravě na libovolné odborné téma z okruhu dějin české literární kultury od poloviny 20. století dodnes. Může to ? za účelem vyvážení kurzu - být debata o souboru básní českých autorů z období po roce 1939, který si sestaví účastníci kurzu (každý dodá 1 báseň "svého srdce").

Ohniskem každého seminárního setkání jsou 1-2 referáty, charakterizující příslušný literární text, formulující otázky pro ostatní účastníky a přerůstající v kolektivní diskusi.

Tematické okruhy: existencialismus a existenciální civilismus (např. J. Mucha, J. Weil, J. Škvorecký, V. Körner, J. Hanč, V. Havel), pozdní modernismus a konkrétní poezie (např. E. Bondy, B. Hrabal, J. Jedlička, J. Kolář, J. Hiršal), antimodernismus (např. J. Otčenášek, J. Drda), postmodernismus (např. J. Fried, A. Berková, V. Macura, M. Kundera, E. Hauptbahnhof, J. Křesadlo, M. Viewegh, M. Urban).

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Pro studenty jednooborového studia.

Seminář doprovází stejnojmennou přednášku a navazuje na kurz Česká literatura 20. století I (do roku 1939). Jeho úkolem je kultivovat živou čtenářskou zkušenost s díly české literatury po roce 1939, přičemž těžiště výběru leží v próze období po roce 1945 až po současnost.