Charles Explorer logo
🇬🇧

Czech Spiritual Lyric of the 17th Century

Class at Faculty of Arts |
ABO300588

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. zdroje české raně novověké básnické invence, dobové pojetí umělecké původnosti, fluidní text; kanonické texty českého duchovního básnictví 17. století 2. obraznost v duchovní poezii - specifika (české) barokní tropiky a její inspirační zdroje 3. concetto a ostrovtip v české duchovní poezii - existuje česká konceptuální píseň? 4. citová akcentace české raně novověké duchovní lyriky a její teoretická východiska - jak je to s tzv. barokní senzualitou, barokní expresivitou a barokní divadelností? 5. interference sakrálního a profánního v české duchovní lyrice 17. století; sponsalistní lyrika a skladby tzv. mystické erotiky 6. tzv. alamódnost (galantnost) v české duchovní poezii 2. poloviny 17. století a její zdroje 7. bukolická duchovní poezie, skladby pastorální idyly - sledování geneze českých vánočních pastorel 8. novodobé zpřístupnění české raně novověké duchovní lyriky - kritika antologií české barokní duchovní poezie

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Jedno- i dvouoborové studium.

Uznává se také jako základní seminář Starší česká literatura.

Požadované vstupní znalosti: zájem; základní orientace v raně novověké literatuře a kultuře, případné muzikologické znalosti vítány (nejsou však nikterak podmínkou).

Požadavky pro získání atestace: zodpovědná domácí příprava (četba) a aktivní práce v semináři (zapojování do diskuse); krátký vstupní referát, závěrečný esej na individuálně zvolené téma.

Charakteristika kurzu:

Česká poezie 17. století se jeví být žánrově velmi chudá ? zřetelně dominuje duchovní básnictví, ve své drtivé většině určené ke zpěvu. V českých zemích 17. století nechybějí velcí tvůrci básnického slova, o to víc je však zarážející nedostatek velkých básnických děl.

Nakolik lze českou poezii 17. století označit jako barokní? A jak (literární) baroko vlastně definovat? Jak reaguje česká duchovní lyrika 17. století na soudobé umělecké tendence západní a jižní Evropy? Jak se vyrovnává s 200letou tradicí české hymnografie ve vernakulárním jazyce? Jak je formována proměnami českého literárního života v pobělohorské době? Jaké byly podněty k její tvorbě? Kdo byli její autoři, pro koho a v jakých jazycích byla vytvářena? Jak byla distribuována?

Na tyto aj. otázky budeme v seminárních diskusích společně hledat odpověď, přičemž východiskem nám bude četba / poslech (příp. zpěv) českých duchovních skladeb 17. století a pokus o jejich literárněhistoricky ukotvenou interpretaci. Cílem semináře je tak vyjma vlastního estetického zážitku poukázat na specifika české duchovní lyriky 17. století, na její funkční, tematickou i formální rozrůzněnost; zároveň se v ní pokusíme sledovat tvůrčí přejímání soudobých uměleckých tendencí evropského duchovního básnictví i její ukotvení v domácí hymnografické tradici.

Texty k interpretaci budou k dispozici před začátkem semestru ? budeme pracovat s novodobými edicemi i starými tisky.