Kníže Václav Svatý I. Doba vlády knížete Václava v evropském kontextu ? mezi západní a východní formou křesťanství ? mluva legend a názory historiků:
1. ?Přišlo k nám mnoho křesťanských učitelů z Vlach, z Řecka a z Němec ? (Život sv. Metoděje). Kořeny českého křesťanství a české literatury. Proglas. Životy sv. Konstantina- Cyrila a sv. Metoděje. Sborník Soluňští bratři.
2. Potomci magického Přemysla Oráče tváří v tvář křesťanství. Ústřední místo legendy mnicha Kristiána nebo falzum?
3. Slovanské legendy o sv. Václavovi a svaté Ludmile. Vl. Gruzín: Slovanský svatý Václav. Slovanské písemnictví ? slepá ulička české literatury?
4. Slovanský monastýr sv. Prokopa na Sázavě. Dovršení nebo začátek slovanského písemnictví v Čechách? Srov. J.Kadlec: Sv. Prokop, Z. Fiala: Přemyslovské Čechy. Sborník Sázava, Z tradic velkomoravské kultury.
5. ?První život? knížete Václava. Jeho obraz v historické literatuře: Výběr literatury: F. Stejskal: Svatý Václav, F. Dvorník: Svatý Václav, Vlk-Obrazová: Svatý kníže Václav, D. Třeštík: Počátky Přemyslovců, M. Lutovský: Po stopách prvních Přemyslovců I., J. Pekař: Svatý Václav, V. Novotný: In České dějiny I,1, Z. Kalandra České pohanství, J. Kalousek: Obrana sv. Václava ?
6. ?Druhý život? sv. Václava. Literární podoba: a/ ?Věčný? kníže Čechů u Kosmy a jeho pokračovatelů. Přemyslovský mýtus a pohanská doba u Kosmy. Výjimečnost Přemysla Oráče vůči jeho šesti pohanským nástupcům. Funkce mýtu v Kosmově pojetí českých dějin. Dvě olivy v Libušině věštbě. Sv. Václav a sv. Vojtěch ? ochránci české státnosti. b/ Soběslav I. ? vládce čeledi svatého Václava v Letopise Kanovníka vyšehradského a Mnicha sázavského. Srov. V. Vaníček: Soběslav I., J. Žemlička: Přemyslovci. c/ Přemyslovci, předáci a církevní hierarchie v Letopise Vincentia a Jarlocha. Jak se v jejich díle projevuje svatováclavský motiv? d/ Kosmovi pokračovatelé a jejich obraz přemyslovských králů. e/Král Václav II. jako světec a jeho vztah k zemskému patronovi v díle Oty Zbraslavského. Jeho antiideál v portrétu Jana Lucemburského od Petra Žitavského. f/ Zviditelnění slovanské a svatováclavské tradice v díle Karla IV.: Legenda Crescente religione, Vita Caroli Kronika českých králů Přibíka Pulkavy z Radenína Pokračování semináře v LS. Je určen i pro studenty základního sem. magisterského studia II. Svatý Václav a kult svatých ve vrcholném a pozdním středověku. Obecná východiska:
1.F. Rapp. Církev a náboženský život Západu na sklonku středověku. Brno
1996.
2.Christopher Dawson. Rozdělení nebo reforma západního křesťanstva? Praha,
1998.
3. a/H. Misztal. Svatí a blahoslavení laici. Olomouc
2004. b/Světci a jejich kult ve středověku. Ed. Petr Kubín. Praha, 2006
4. O. Halama. Otázka svatých v české reformaci. Brno,
2002.
5. Duchovní proudy v českém náboženském životě doby lucemburské-J. Kadlec. Stručný přehled českých církevních dějin. Praha I,
1991. Životy Jana Milíče z Kroměříže a Jana z Jenštejna. Ed.M. Kopecký. Žďár nad Sázavou 1999 nebo J. Emler. Fontes rerum Bohemicarum I. Praha,
1873.
6. Spisy Tomáše Štítného. Ed. F. Šimek. Knížky o hře šachové a jiné. Praha,
1957. Řeči besední. Ed. M. Nedvědová. Praha, Academia.
7. Matěj z Janova. Pravidla Starého a Nového zákona ? úcta ke svatým.
8. Formování husitské teologie. M. Jan Hus. Kázání na svátek sv. Václava. In J. Hus. Betlémské poselství. Praha,
1947. Jan Hus mezi epochami, národy a konfesemi. Praha,
1993.
9. Jan Hus a Jeroným Pražský v díle Petra z Mladoňovic. Formování kultu husitských světců. Husův Životopis od Jiříka Heremity. Ministerstvo informací. Paha,1947.
10. Předpoklady úcty svatých v díle V. Hájka z Libočan.
11. Kult národních světců v baroku. Úloha jezuitů. Svatý Václav, Seminář sv. Václava, Bible svatováclavská ?
12. Vlastenecký kruh B. Blabína. Kučera, Rak. B. Balbín. Praha
1988.
13. Kardinál Arnošt Harfách, Valerián Magni. Nositelé vlastní představy rekatolizace českých zemí. A. Catalano. Zápas o svědomí.Praha,
2008. J. Krásl. Arnošt hrabě Harrach. Praha
1886. S. Sousedík. Valerián Magni. Praha,
1983.
14. Světec českého i světového baroka svatý Jan Nepomucký. Klement Borový. Sv. Jan Nepomucký. Praha
1878. J. Pekař. Tři kapitoly z boje o sv. Jana Nepomuckého. In Postavy a problémy českých dějin. Praha 1970 + reedice.
15. J. V. Polc. Svatý Jan Nepomucký. V. Vlnas. Jan Nepomucký, česká legenda. Praha,
1993.
16. Světec zpovědního tajemství svatý Jan Sarkander ve skladbě Bohumíra Hynka Bilovského a v historiografii.
17. Barokní legendistika. Život a ctnosti P. Albrechta Chanovského z Dlouhé vsi od Jana Tannera. Přeložil F.Kadlinský. Praha,
1932. Z. Kalista. Česká barokní gotika a její žďárské ohnisko, Brno
1970.
18. Jezuité a jejich místo v obnově kultu mariánského a světců. Čornejová. Tovaryšstvo Ježíšovo.
19. F. J. Vavák. Paměti. Ed. J. Skopec. Praha, 1907 a dále. Světci a zbožnost očima venkovského písmáka v době
18./19. stol.
20. Svatováclavská česká bible národní. Ed. V. Bárta. Praha,
1929.