Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do teorie literatury

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300804

Sylabus

Forma: základní seminář, 2 hod. týdně ? předmět magisterského studia

Požadované vstupní znalosti: absolvování kursu Literární proseminář a návštěva přednášky Úvod do teorie literatury

Požadavky pro získání atestace: 1 větší text (vystoupení), 1 menší text (interpretace)

Charakteristika kurzu:

Kritické čtení jednotlivých důležitých textů z teorie literatury 20. století (kapitol, samostatných studií); každá kapitola je zároveň zástupkou jedné metodologické školy či směru; zastoupeny jsou formalismus, strukturalismus, psychoanalýza, sociologie literatury ad.; ke kursu bude připravena čítanka (viz níže), která bude v jedné kopii dostupná ve studovně, nadto budou texty naskenovány na webu. Každé setkání ? příprava jednoho textu: pozorně přečíst, seznámit ostatní se základními myšlenkami, klíčovými pojmy, event. s potřebnými údaji o autorovi a o tom kterém směru a event. o důležitých souvislostech. Současně budeme pracovat s dvěma společnými texty beletristickými ? jedním prozaickým a jedním básnickým. Přitom povinností referenta bude, aby se pokusil to, co vyčte v teoretickém textu, uplatnit při interpretaci textu beletristického. Konkrétní požadavky na udělení zápočtu (podoba referátu a malého textu, účast) budou stanoveny na prvním semináři v prvním týdnu října 2006.

Tematické okruhy: 2.Immanuel Kant: Kritika soudnosti (1790) ? svébytnost a nepřeložitelnost estetična; 3.Friedrich Nietzsche: Zrození tragédie z ducha hudby (1872) ? estetická zkušenost versus reflexe; 4.Georg Lukács: Teorie románu (1916) ? struktura žánru a struktura nové doby; 7.Otakar Zich: O typech básnických (1917) ? je možno spojit psychologično s estetičnem? 8.Roman Ingarden: Umělecké dílo literární (1931) ? fenomenologie; 6.Jan Mukařovský: Estetická funkce, norma a hodnota jako sociální fakty (1936) ? strukturalismus, imanence vs. sociálno; 8.Walter Benjamin: ?Vyprávěč? (1936) ? sociologická imaginace; 11.Martin Heidegger: ?Řeč? (1950) ? řeč jako ?básnické bydlení?; 12.Eugen Fink: Hra jako symbol světa (1960) ? hra jako fenomén a model; 13.Jacques Derrida: Gramatologie (1967) ? dekonstrukce; 14.Th. W. Adorno: Estetická teorie (1970) ? pokus o estetiku modernismu, negativita, odmítnutí, myšlení programní vs. myšlení teoretické; 15. M.Turner: Literární myšlení (1996) ? kognitivní paradigma, status příběhu; 16.V. Flusser: Komunikologie (1996) ? komunikace jakožto univerzální paradigma, literatura v době ?technických obrazů?.

Anotace

Kritické čtení jednotlivých důležitých textů z teorie literatury 20. století (kapitol, samostatných studií); každá kapitola je zároveň zástupkou jedné metodologické školy či směru; zastoupeny jsou formalismus, strukturalismus, psychoanalýza, sociologie literatury ad.; ke kursu bude připravena čítanka (viz níže), která bude v jedné kopii dostupná ve studovně, nadto budou texty naskenovány na webu. Každé setkání ? příprava jednoho textu: pozorně přečíst, seznámit ostatní se základními myšlenkami, klíčovými pojmy, event. s potřebnými údaji o autorovi a o tom kterém směru a event. o důležitých souvislostech.

Současně budeme pracovat s dvěma společnými texty beletristickými ? jedním prozaickým a jedním básnickým. Přitom povinností referenta bude, aby se pokusil to, co vyčte v teoretickém textu, uplatnit při interpretaci textu beletristického.

Konkrétní požadavky na udělení zápočtu (podoba referátu a malého textu, účast) budou stanoveny na prvním semináři v prvním týdnu října 2006