Charles Explorer logo
🇨🇿

Horizont modernosti (literární dílo Josefa Čapka)

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300989

Sylabus

Volitelný seminář

Úterý 15.50-17. 20, č. 411

PhDr. Daniel Vojtěch, Ph.D.; danielvojtech@gmail.com

Atest: zápočet

[Úvod: pojmy kontextu, situace, moderny a střední Evropy, dějiny literatury a dějiny intelektuální] 1. Cesta tvaru (od reflexe forem po reflexivní dialogickou formu) 2. Odkud - Kam? (tvořivá povaha moderní doby, Umělecký měsíčník a předválečné diskuse) 3. Tvář zla (Lelio, Lautréamont a weiningrovství) 4. Výtvarná stylizace 5. Paralelní moderna: rámec moderní situace a korektiv avantgard 6. Moderna a avantgarda, J. Čapek, Karel Teige, V. Nezval 7. Ráje a utopie I: Nejskromnější umění - Umění přírodních národů - Umělý člověk - Málo o mnohém, Ledacos 8. Ráje a utopie II: Země mnoha jmen (Ze života hmyzu, Adam Stvořitel, Gassirova loutna) 9. Pouť reflexe (Stín kapradiny)

Anotace

Seminář se soustředí na literárněhistorické problémy vážící se k proměnám beletristického díla Josefa Čapka (do Stínu kapradiny, včetně rané společné tvorby s bratrem Karlem) a jeho kontextu, a to jak v bohemistické, tak komparativní perspektivě (mezi literaturami, mezi žánry a druhy, mezi literaturou a uměním). Orientační rámec tvoří vzájemně se prolínající tematické bloky a relativní historická chronologie, zohleďnující vazby Praha-Vídeň, Praha-Paříž a Praha-Berlín, přičemž v centru pozornosti zůstává poukaz k intelektuálnímu prostoru středoevropskému a jeho moderní situaci. Důraz je položen na literární tvorbu J. Čapka s přihlédnutím k povaze jeho díla výtvarného.

V druhém semestru (srov. dále okruhy 5.-9.) se diskuse zaměří prostřednictvím na situaci dvacátých let (recepce díla J. Čapka), tj. na spor o povahu avantgard, vztah mezi uměním původních forem, reprodukcí, životní automatizací a utopií, na kontext dramatiky bratří Čapků a konečně na motiv putování - životní cesty v pozdějším díle J. Čapka.