Tematické okruhy
1. Naratologie, narativita, narativ. Základní narativní struktury (příběh a diskurs, mimésis a diegésis) a způsoby jejich fungování (textová ekonomie vyprávění, vylučování, výběr, koherence; referenční odkazování dovnitř a vně textu; aktualizace, autentifikace a konkretizace; reprezentace jako mimésis i performance);
2.1.Základní složky zobrazeného světa: Příběh
2.2. Děj, událost (syžet a fabule; souslednost, soudržnost, příčinnost; pravděpodobnost a motivovanost; typologie dějové kompozice; vyprávěcí jádra a vyprávěcí satelity);
2.3. Postavy (postava jako entita vypůjčená v aktuálním světě versus postava textová; uzavřené a otevřené konstrukty postav; paradigmatické a syntagmatické rysy konstruování postavy; postava jako dějový prvek, postava jako funkce a aktant)
2.4. Prostor (prostor a místo; prostor jako narativní doména; prostorové členění: vnitřní a vnější prostory, prostorový horizont a vertikála)
2.5. Čas (čas příběhu a čas diskursu; linearita a řád; časová distance: analepse a prolepse, amplituda; trvání; frekvence)
3. Narativní svět jako svět možný, a to fikční. Způsoby zakládání a fungování fikčního světa (vnitřní významové uspořádání narativu)
4. Vypravěč (typologie textových subjektů; adresát; typy promluv ve vyprávění; "vyprávěné" a "nevyprávěné" zprostředkování; vyprávěcí způsoby; reflektor, hledisko a fokalizace; říkání a předvádění)
5. Čtenář (ve) vyprávění
Cílem přednášky je nabídnout uvedení do oblasti teorie vyprávění. Výklad problematiky se bude pohybovat na pomezí mezi soudobou narativní teorií a využitím vybraných narativních pojmů pro interpretaci vybraných jevů z české i světové narativní prózy.