Hlavní tematické okruhy:
1. Úvod do problematiky: pojem "jazyková komunita"
2. Přehled jazykových a cizineckých komunit v ČR
3. Etnická, migrační a jazyková politika ČR
4. Teorie jazykového managementu
5. Středoevropská skupina I: Češi a Slováci
6. Středoevropská skupina II: Německé, polské a maďarské komunity
7. Západní skupina
8. Rusky mluvící komunita
9. Vietnamská komunita
10. Romové
11. Jazykové komunity a postavení cizinců v Evropě a po světě
12. Metodologické otázky
13. Shrnutí
Prvním cílem předmětu je poskytnout přehled o jazykových komunitách na příkladu současné ČR s důrazem na jejich hlavní jazykové a sociokulturní problémy a způsoby, jak tyto problémy bývají řešeny, a to jak z hlediska samotné komunity, tak z hlediska relevantních institucí v České republice. Výchozím teoretickým rámcem je teorie jazykového managementu, ale při jednotlivých tématech jsou komunity interpretovány pomocí dalších (socio-) lingvistických pojmů a paradigmat.
Na těchto základech bude vyložena st átní jazyková politika vůči cizincům a etnickým menšinám a dále jazykový management organizací a jedinců. Komunity jsou rozděleny do skupin podle historických, geografických a socioekonomických kritérií a budou představovány aktuální výzkumy týkající se jejich relevantních jazykových problémů.
Druhým cílem předmětu je seznámit studenty s různými způsoby, jak lze komunikační chování jazykových komunit pojmout i zkoumat, a to jak uvnitř jednotlivých komunit, tak v kontaktu komunit mezi sebou.