Úvod - Co je to čtení? Co je to dobová recepce, literárněhistorická konkretizace?
Tematické okruhy:
I. Fin de siècle
Problematika literárního symbolismu
Problematika umělecké dekadence a jejího dědictví
Karel Hlaváček: Pozdě k ránu
Viktor Dyk: Krysař
Recepce
II: Drama
Karel Čapek: Ze života hmyzu
Recepce a proměny dramatu
III. Moderní narace
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
Jaroslav Durych: Valdštějnské trilogie
Milada Součková: Amor a Psýché
Marie Pujmanová: Předtucha
Jan Čep: Sestra úzkost
IV. Avantgardní "lyrika"
Konstantin Biebl: Nový Ikaros
Vítězslav Nezval: Absolutní hrobař
Přednáška je koncipována jako semestrální kurz, jehož cílem je nastínit prostřednictvím několika vybraných charakteristických textů některé z dominantních tendencí a směrů literatury 1. poloviny 20. století. Smysl kurzu pak nespočívá v získání určité sumy znalostí o vymezeném období, nýbrž ve vypěstování postoje, který tkví v neustálé konfrontaci individuální čtenářské zkušenosti a jejího vztahu k dobovému literárnímu a šířeji kulturnímu kontextu.
Jednotlivé básně, povídky, eseje, romány či odborná pojednání budou prezentovány nejen jako objekty textové analýzy, ale také jako zástupky širších problémových okruhů, proměnlivých - a tedy živých - pouze díky neustálé konfrontaci s proměňujícím se chápání celku literatury daného období. Přednáška se soustředí na zachycení dobové recepce a literárněhistorické konkretizace.
Předměty Čtení děl české literatury (starší české literatury, 19. století, 20. století I a 20. století II) jsou koncipovány jako úvodové předměty, jež mají nabídnout elementární nástroje a výchozí vhled do dané problematiky. Jsou míněny pro studenty I. ročníku bakalářského studia.
Pokud bude nutné předmět, přejde do elektronické podoby na platformě Teams. V Teams budou také zadávány úkoly a budou zde dostupné různé studijní materiály.