Teoretický základ slovosled, vymezení pojmu základní vs. odvozený slovosled, slovosledné alternace dva typy nekanonických pozic konstituentů ("A" vs. "A s čarou") faktory ovlivňující slovosled větněčlenská platnost pád aktuální členění prozódie referenčnost (určenost, neurčenost)
životnost, reference k lidem vs. k ne-lidem dosah kvantifikátoru vázání zájmenné proměnné teorie slovosledu
Empirická část diskuze konkrétních, především experimentálních studií referáty studentů vypracování experimentálního designu, resp. více designů
Seminář poskytne komplexní pohled na fenomén slovosledu (rozuměj pořadí konstituentů ve větě). Slovosled ovlivňuje vedle aktuálního členění celá řada jiných faktorů ze všech gramatických rovin - morfologie, syntaxe, lexikální i větné sémantiky, pragmatiky i prozódie.
V úvodní části semináře probereme základní koncepty relevantní pro studium slovosledu - tzv. základní (také systémový, kanonický) slovosled, slovosledné alternace, jejich typy a faktory ovlivňující slovosled, ať už základní či nekanonický. Druhá část semináře bude založena na četbě jednotlivých studií o slovosledu a diskuzi o nich.
Studie budou v mnoha případech experimentální či korpusové. Ve středu pozornosti bude čeština a jiné slovanské jazyky, tedy jazyky s tzv. volným slovosledem, nicméně nebudeme se na tyto omezovat.
Poslouží nám i data z angličtiny, němčiny, maďarštiny a v případě zájmu dalších jazyků. Vyhýbat se nebudeme ani typologické perspektivě, ačkoliv těžištěm bude anal ýza jednotlivých jazyků.