Cílem předmětu je praktické seznámení studentů s různými aspekty diachronního zkoumání jazyka. Účastníci se seznámí s tradičními i novějšími metodami zkoumání starších českých textů rukopisných i tištěných, naučí se základům paleografie a dalších pomocných věd historických, dozvědí se, které příručky, datbáze a další elektronické i tištěné zdroje jsou k dispozici, kde je hledat a jak s nimi pracovat. Po absolvování semináře by účastníci měli být schopni používat při vědeckém studiu dějin českého jazyka nejen edice textů, ale i samotné historické prameny tištěné i rukopisné, měli by je umět samostatně vyhledat, přečíst a kriticky zhodnotit a také zvolit vhodnou metodu jejich zkoumání.
Vlastní náplní semináře jsou krátká teoretická poučení o dané problematice a pak především praktická cvičení a samostatná práce studentů, a to jak plnění úkolů zadaných přímo v hodinách, tak prezentace výsledků domácí přípravy. Vzhledem k tomu, že seminář je částečně určen pro studenty, kteří uvažují o volbě diachronního tématu pro svou závěrečnou práci, předpokládá se i zařazení některých témat na základě přeferencí a návrhů účastníků.
Podle zájmu mohou také být také organizovány exkurze do pražských historických knižních fondů.
Napsat dobrou historicky zaměřenou bohemistickou práci není pro začátečníka z mnoha důvodů snadné. Mnohé z překážek ale plynou pouze z nedostatečné obeznámenosti se zdroji materiálu i s dostupnou literaturou a vhodnými metodami a lze je velmi snadno odstranit.
Proto byl vypsán tento předmět, určený primárně pro studenty, které zajímá diachronnní přístup ke zkoumání jazyka a kteří případně uvažují i o výběru takto zaměřeného tématu bakalářské či diplomové práce. Jeho náplní je praktické seznámení s tím, jak vhodně formulovat téma výzkumu, jaké znalosti a dovednosti jsou třeba k jeho zpracování, jak získat materiál, jaké pomůcky používat a jaké přístupy a metody volit.
Součástí bude i analýza vybraných již obhájených závěrečných prací z diachronní bohemistiky.