Charles Explorer logo
🇬🇧

„Black question“ from perspective of Afrofuturism

Class at Faculty of Arts |
ACAFR0005

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

4. 10. 1. Představení tématu: Černý Atlantik a Drexciya 11. 10. 2.

Rasové stereotypy a vizuální kultura 18. 10. 3. Systémový rasismus v USA – medicína a kriminální systém 25. 10. 4. „Vesmír je to místo“ – environmentální a urbánní diskriminace 1. 11. 5. Černý feminismus a „womanismus“ 8. 11. 6.

Situace LGBTQ komunit 15. 11. 7. „Radost ze života“ – spiritualita, karneval a každodennost 22. 11. 8. Hudební tradice africké diaspory (od spirituálů k technu) 29. 11. 9.

Afrofuturismus: technologie a populární kultura 6. 12.  10. (Post)koloniální historie Velké Británie – pohledem afrických komunit   13. 12. 11. Komunity afrického původu v Londýně: včera a dnes 20. 12. 12.

Dekolonizace pomníků 3. 1. 13. Návrat Beninských bronzů a jiné případové studie

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Násilná smrt Afroameričana George Floyda na jaře 2020 a následný vzmach hnutí Black Lives Matter uvolnila do médií množství informací o situaci komunit afrického původu. Další témata se objevila v souvislosti s globální pandemií Covid-19 a disproporčním zasažením těchto komunit. Seminář ukáže historické kořeny institucionálního rasismu ve Spojených státech a Velké Británii v oblasti policejního dohledu, zdravotnictví nebo dostupnosti bydlení a školství.

Pozornost bude věnována také prostředkům emancipace a „radosti ze života“: proměně původních afrických hudebních a náboženských tradic v diaspoře, „černému feminismu“ nebo situaci LGBTQ komunit. Celé téma bude rámováno perspektivou Afrofuturismu, jako nástroje budování alternativních budoucností a úniků z rasového útlaku. Seminář bude doplněn příklady z literatury, vizuální a populární kultury: ukázkami z filmů, seriálů, hudebními klipy apod.