Seminář Čtení z moderních českých dějin prohlubuje a rozšiřuje poznatky ze studijního předmětu Přehled českých dějin. Studenti se zaměří na studium autentických dokumentů vztahujících se k moderním českým dějinám a prohloubí své znalosti o historickém vývoji novodobé české společnosti a rozšíří svoje znalosti odborné terminologie. Pozornost bude věnována nejen dějinám kulturním a politickým, ale i sociálním a hospodářským či dějinám každodennosti, důraz bude kladen na zachycení vzájemných souvislosti vývoje společnosti, kultury, politiky a ideologie. Důležitou součástí semináře bude také sledování vývoje českého jazyka a jeho proměn v různých historických obdobích. Písemné prameny k jednotlivým uzlovým bodům nebo otázkám historického vývoje českých zemí v19. a zejména 20. století budou nejen institucionální povahy, analýza bude zaměřena také na dobovou publicistiku, korespondenci a memoárovou literaturu, výběrově budou studenti pracovat i s audiovizuálními materiály. Jednotlivé texty určené k analýze budou vybrány na základě odborného zájmu studentů semináře. Součástí domácí přípravy bude i četba odborných historických studií nebo jejich částí.
Tematické okruhy: 1. Kulturní a jazykový program českého národního obrození – formování moderního českého národa 2. Češi a Němci v Rakousku-Uhersku –vzájemné kulturní a politické vazby 3. Česko-slovenské vztahy –vznik a rozpad Československa 4. Kultura a společnost demokratického Československa 5. Česká místa paměti – první a druhá světová válka 6. Život v totalitním státě – protektorát a léta padesátá 7. Zlatá šedesátá – socialismus s lidskou tváří 8. Normalizace – komunisté a jejich odpůrci, šedá zóna 9. Československá cesta ke svobodě a demokracii
Seminář navazuje na předmět Přehled českých dějin (proto také podmínkou zápisu tohoto předmětu je absolvování Přehledu českých dějin) a rozšiřuje a prohlubuje znalosti studentů z oblasti moderních českých dějin. Absolvováním semináře též studenti prohloubí své schopnosti číst s porozuměním autentické české texty.
V případě uzavření školy z důvodu koronavirové pandemie bude výuka vedena distanční formou prostřednictvím elektronických médií (ZOOM, MOODLE, e-mail).