1. Úvodní hodina: seznámení s tematickými bloky semináře, primární i povinnou literaturou, se zdroji (knihovny, databáze, periodika, sborníky apod.), forma vypracování seminární práce (bibliografické údaje, citace, práce s prameny a sekundární literaturou).
2. Základní studijní materiály: slovníky literárních pojmů, encyklopedie, lexikony, dějiny české literatury, vývoj periodizace dějin české literatury.
3. Básník, básnická tvorba, recepce uměleckého díla a koncept mimese: Platón a Aristotelés
4. Literatura, literárnost, literární text, umělecký text
5. Literární teorie: koncepty, pojmy, metodologie
6. Literární žánry a jejich proměny: lyrika, epika, drama
7. Text a autor
8. Recepce literárního textu: horizont očekávání, konkretizace, nedourčenost, distance
9. Interpretace a interpretační modely a perspektivy
10. Literární estetika: estetický objekt, estetická funkce, umělecký artefakt
11. Intertextualita
12. Naratologie, fikční literární svět, čas, prostor, pásmo postav
Anotace: Seminář má především dva úkoly: na rovině praktické seznámí studenty se základními metodami a postupy literárně-vědného a literárně-historického bádání, poskytne informace o základních dostupných pramenech (knihovny, databáze, lexikony, dějiny literatury apod.) a prostřednictvím praktického cvičen í – seminární práce – uvede studenty rovněž do problematiky vypracovávání odborného textu v českém jazyce za využití všech formálních postupů (citace, bibliografické údaje, práce s prameny apod.).
Ve své druhé rovině se seminář orientuje především na klíčové otázky a problémy literární vědy a teorie: na základě vybraných teoretických, odborných textů ukáže vývoj a proměny základních pojmů literární vědy (literatura a literárnost, autor a text, lyrika, epika, drama, základní estetické kategorie, problematika fikčního světa, naratologie, recepce uměleckého artefaktu, intertextualita apod.).