Charles Explorer logo
🇨🇿

Česká kultura a literatura 20. stol. do současnosti I

Předmět na Filozofická fakulta |
ACC110033

Sylabus

Tematické bloky:

1. Generace anarcho-bohémy (průkopníci: objevení periferie, sociální tématika, satanismus a zobrazení satana, poezie všednosti a beznaděje, nové zobrazení ženy, kruh S. K. Neumanna, zrození proletářsky orientované poezie). Autoři: J. S. Machar, P. Bezruč, S. K. Neumann, Fr. Gellner, V. Dyk, K. Toman, F. Šrámek.

2. Literární a umělecký katolicismus (katolická moderna, přehodnocení baroka a barokní ornamentality děsu, spiritualismus a satanismus v kontextu katolické tradice, sociální tématika a křesťanství, dědictví Staré Říše). Autoři: J. Florian, J. Deml, J. Durych, J. Váchal

3. Generace pražských Němců (německá literatura v českých zemích, novoromantismus, pražský kruh). Autoři: Fr. Werfel, Fr. Kafka, R. M. Rilke, G. Meyrink.

4. Literární expresionismus a předválečná avantgarda (novoklasicismus, vitalismus, kubismus, futurismus a civilismus). Autoři: R. Weiner, S. K. Neumann, bratři Čapkové, J. Deml, I. Olbracht.

5. Ohlas první světové války v literatuře (tzv. legionářská literatura, válečná svědectví). Autoři: J. Hašek, J. John, A. Kříž.

6. Literatura a umění meziválečné avantgardy (Devětsil: proletářské umění a poetismus, zobrazení exotiky a všednosti, konstruktivismus a purismus, kinematografie, Literární skupina a spor o expresionismus, surrealismus a artificialismus, avantgardní divadlo). Autoři: V. Nezval, J. Seifert, K. Schulz, K. Biebl, J. Štyrský, Toyen, K. Teige, J. Wolker aj.

7. Spirituální poezie – poezie smrti, ticha a času (30. léta v evropském kontextu, tématizace ohrožení, motivy smrti a úzkosti v poezii, problém básnického tvaru a katolická literární kritika). Autoři: B. Reynek, J. Zahradníček, V. Závada, J. Hora, Fr. Halas, Kl. Bochořák, M. Dvořák, B. Fučík.

8. Próza ve

20. -

40. letech (reflexe první světové války, T. G. Masaryk a pragmatická generace, utopie a fantastika v literatuře, psychologická próza a geneze socialistického realismu, historický román jako reakce na druhou světovou válku, strukturalismus). Autoři: bratři Čapkové, J. Havlíček, J. Glazarová, K. Schulz, J. Durych, Vl. Vančura, M. Majerová, M. Pujmanová.

9. Literatura pro děti a mládež (dětské časopisy a čtenářské kluby, dobrodružný román, počátky českého komiksu). Autoři: K. Poláček, J. Foglar, O. Batlička, E. Štorch.

Anotace

Anotace:

Kurz se zaměřuje na literární a kulturní vývoj v Československu v první polovině 20. století, tedy od r. 1900 (resp. od "doznívání moderny" přelomu 19. a 20. století) do roku 1939 a vzniku protektorátu Čechy a Morava. Přednáška se zaměří nejen na vývoj literatury, literární kritiky a vědy, ale také nabídne exkurz do vývoje výtvarného umění, architektury, designu apod., a to právě v kontextu literárním. Rovněž přednáška studenty seznámí s klíčovými politickými, společenskými a ideovými proměnami, provázejícími vznik Československa, život v první republice a konečně události spojené s Mnichovem a následně protektorátem.