Tématické okruhy:
1) Řím a řecká tradice. Hledání kořenů, konstituování klíčových předpokladů a východisek římské kultury (translace, adaptace jako pilíř římské civilizace)
2) Starořímský proud – zrození římského ideálu: Cato Censorius, Gnaeus Naevius, Quintus Ennius
3) Římská komedie
4) Mladořímská moderna a geneze intimní latinské lyriky (neotérikové): Catullus.
5) Římský epikureismus a euhemerismus: Lucretius.
6) Vrcholné období římské prózy a rétoriky: Cicero, Caesar, Sallustius.
7) Zlatý věk římské poezie: Vergilius, Horatius, Ovidius.
8) Mezi platonismem, judaismem a křesťanstvím: Filón Alexandrijský, katechetická alexandrijská škola, gnóze, rukopisy od Mrtvého moře
9) Křesťanství: geneze biblických textů, evangelia a apokryfy
10) Stříbrný věk římské literatury: Seneca, Lucanus, Petronius, Iuvenalis
11) Pozdní Řím: Quintilianus, Suetonius, Apuleius, Macrobius
12) Římští křesťané (Sv. Augustin, Sv. Jeroným)
Anotace: Přednáška seznámí studenty s kořeny evropské literatury s přihlédnutím k obecnějším kulturním, uměleckým, filozofickým a náboženským souvislostem, proudům a proměnám.V chronologicky sestavených tematických blocích tak bude představen vývoj starověké literatury od nestarší mimoevropské tradice ke kultuře antické, anticipující zrod raně křesťanského písemnictví. Výklad se bude opírat o četbu a analýzu relevantních textů v českém překladu.
Přednáška bude vycházet nejprve ze sumerského, babylonského a mezopotamského písemnictví, zvláštní důraz bude kladen na tematické bloky věnované řecké a římské literatuře a kultuře. Podstatným tématem rovněž bude zrod judaismu, formování tóry a základu starozákonních textů, právě tak jako geneze křesťanství na pozadí judaistické, platónské (novoplatónské) a latinské římské tradice.