Charles Explorer logo
🇨🇿

Doplňková čeština 1

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN100113

Sylabus

Seminář se zaměřuje na zlepšení jazykových a komunikačních dovedností neslyšících studentů v češtině. Má tedy především cíle praktické: upevnit (a sjednotit) kompetence neslyšících studentů v ČJ existující při vstupu na vysokou školu (a dále je praktickou výukou rozvíjet) a seznámit studenty s nároky (v oblasti produkce česky psaných textů i jejich recepce), které na ně bude klást vysokoškolské studium. V souvislosti s počátkem studia jsou volena mj. témata spojená se studiem na VŠ (slovní zásoba, systém studia, struktura VŠ a akademického prostředí, písemná komunikace s pedagogy).

Rozvíjení jazykových a komunikačních kompetencí je propojeno s výkladem gramatiky českého jazyka jako jazyka plně flexivního (v kontrastu ke gramatice českého znakového jazyka). Důraz je kladen na zopakování a ukotvení hlavních morfologických principů (valence sloves i jiných slovních druhů, předložkové vazby) v češtině; sloveso jako základ české věty; základy syntaxe (základová větná struktura, větné vzorce).

Součástí kurzu je informační přehled o slovnících češtiny, studenti jsou vedeni k aktivní práci se slovníky, gramatickými tabulkami, také k tvorbě a používání vlastních studijních/učebních materiálů (tabulky, přehledy, slovníček aj.). Studenti jsou seznámeni se základní jazykovědnou terminologií.

Komunikačním jazykem celého kurzu Doplňková čeština 1-6 je český znakový jazyk a psaná čeština. Část výuky je možné vést formou e-learningu.

Anotace

Upevnění a sjednocení jazykové a komunikační kompetence neslyšících studentů v češtině po nástupu na VŠ. U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.