V semináři jsou prohlubovány znalosti studentů o komunikaci Neslyšících a o českém znakovém jazyce. V návaznosti na výuku předchozích semestr ů jsou rozvíjeny produkční a percepční schopnosti studentů, kteří jsou schopni se souvisle vyjadřovat v českém znakovém jazyce v delších promluvách a porozumět delšímu projevu v českém znakovém jazyce. Důraz je kladen na zlepšování komunikačních dovedností v přímém kontaktu s neslyšícími mluvčími.
Výuka bude probíhat přímo v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka). Projev každého studenta v českém znakovém jazyce bude min. jedenkrát za semestr zaznamenán a následně analyzován.
Při práci v semináři je pozornost průběžně zaměřena na dva základní okruhy (v nichž jsou zároveň upevňovány a prohlubovány dosud nabyté dovednosti a znalosti):
Jazykové a komunikační jevy: a) nemanuální prostředky b) simultánní konstrukce c) perspektiva pozorovatele x perspektiva účastníka d) střídání rolí e) predikátové klasifikátory f) výstavba souvislého textu
Slovní zásoba/tematické okruhy: a) Filmy (typy filmu, stručné vyprávění o filmu, kino x TV x DVD…) b) Praha a ostatní města v ČR (popis města a jejich příběhy…) c) Dobré a špatné životní zážitky d) Pohádky (tradiční pohádky, stručné vyprávění o svém oblíbené pohádky) e) Slovní zásoba z oblasti - informatiky, zeměpis a přírodopis
Předmět Český znakový jazyk 5 přímo navazuje na předmět Český znakový jazyk 4; na předmět Český znakový jazyk V dále navazuje předmět Český znakový 6. Cílem celého šestisemestrálního semináře je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1 dle SERRJ.
U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.