Charles Explorer logo
🇬🇧

Czech Sign Language 6

Class at Faculty of Arts |
ACN100150

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

V semináři jsou v souvislosti s novou slovní zásobou prohlubovány znalosti studentů o komunikaci Neslyšících a o českém znakovém jazyce z pohledu rodilých uživatelů českého znakového jazyka. V návaznosti na výuku předchozích semestrů jsou rozvíjeny produkční a percepční kompetence studentů tak, aby byli schopni se souvisle vyjadřovat v českém znakovém jazyce v delších promluvách a využívat všech specifických gramatických prostředků a porozumět delšímu autentickému projevu rodilých mluvčích v českém znakovém jazyce. Důraz je kladen na zlepšování komunikačních dovedností v přímém kontaktu s neslyšícími mluvčími a souvislou produkci českého znakového jazyka v různých situacích. Při výuce jsou užívány videozáznamy "autentických" textů různých žánrů. Na videozáznam je min. jednou za semestr zaznamenán projev každého studenta a následně analyzován.  

Výuka bude probíhat přímo v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka). Projev každého studenta v českém znakovém jazyce bude min. jedenkrát za semestr zaznamenán a následně analyzován.

Při práci v semináři je pozornost průběžně zaměřena na dva základní okruhy (v nichž jsou zároveň upevňovány a prohlubovány dosud nabyté dovednosti a znalosti):

Jazykové a komunikační jevy: a)       nemanuální prostředky b)       využití prostoru c)       produktivní slovotvorba d)       klasifikátorové konstrukce e)       střídání rolí, přímá řeč f)        specifické znaky g)       výstavba delší souvislého textu  

Slovní zásoba/tematické okruhy: a)         Dovolené, státy a jejich kultury (druhy dovolené, kulturní rozdíly a zvyky v cizích zemích…) b)         Politika (politika ČR x politika v komunitě neslyšících…) c)         Novinky ze světa Neslyšících u nás a ve světě (sledování aktuální internetových portálů Neslyšících u nás a ve světě a jejich porovnání…) d)         Lingvistické znalosti o českém znakovém jazyce (dovednost nahlížet a popisovat český znakový jazyk v souladu s lingvistickými předměty bakalářského studia) e)         Živelné pohromy

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Český znakový jazyk VI přímo navazuje na předmět Český znakový jazyk V a je závěrečným předmětem celého šestisemestrálního semináře, jehož cílem je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1 dle SERRJ.

Obecný dodatek k povinné účasti na výuce v LS 2021/2022: Výuka bude probíhat v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Jsme přesvědčeni, že všichni studenti chápou, že je jejich osobní účast na výuce a aktivita v každém z předmětů důležitá, a udělají vše pro to, aby se do výuky co nejvíce a co nejaktivněji zapojili. Pokud by nastala situace, že by se student z vážných důvodů (nemoc, karanténa, izolace apod.) nemohl (prezenční/distanční) výuky zúčastnit, je nutné, aby se neprodleně spojil s vyučujícím a domluvil se s ním na náhradním či alternativním způsobu práce, aby co nejlépe naplnil obsah a cíle výuky a zodpovědně se připravil na závěrečnou atestaci.