Předmět navazuje na poznatky o jazycích z kursu Úvod do studia jazya a Bohemistická propedeutika a na úvodní poznatky o znakových jazycích získané v předmětu Úvod do lingvistiky znakových jazyků, upevňuje je, prohlubuje a rozšiřuje; v opoře o to je podán základní přehled (a) o vybraných tématech řešených vnitřní lingvistikou znakových jazyků (zvl. fonetikou, fonologií, gramatikou a lexikologií, která je v kursu akcentována) (b) o vybraných základních tématech řešených lingvistikou vnější (zvl. sociolingvistkou, pragmalingvistikou a kognitivní lingvistikou). Pohled na tato témata je průběžně usouvztažňován s perspektivou dominantních přístupů k jazyku (strukturního, komunikačního, kognitivního); akcentována přitom je i odlišnost znakových jazyků od jazyků mluvených (českého znakového jazyka od češtiny).
Výklad na přednáškách i práce v semináři (opřená o průběžné studium předepsané literatury a zaměřená na ilustraci poznatků o znakových jazycích příklady z českého znakového jazyka) se soustředí zvl. na okruhy (ne nutně probírané v tomto pořadí a ve stejném rozsahu): Jazyky v komunikaci českých neslyšících: český znakový jazyk a čeština - shody a rozdíly. Jazyk a komunikace: struktura jazyka mluveného a znakového, obrat v lingvistice, vnitřní a vnější lingvistika, jazyk jako systém, užití jazyka. Orientace lingvistiky (synchronní X diachronní, teoretická X aplikovaná, deskriptivní X preskriptivní) s akcentem na lingvistiku mluvených X znakových jazyků. Metody získávání jazykového materiálu. Přístupy k jazyku. Přístup strukturní (vybraná témata z fonologie, morfologie, syntaxe, a zvl. z lexikologie znakových jazyků). Přístup komunikační (vybraná témata z pragmalingvistiky, sociolingvistiky znakových jazyků). Přístup kognitivní / kognitivně kulturní (vybraná témata lingvistiky znakových jazyků vztažená zvl. ke kategorizaci, metafoře, stereotypu).
Výuka přednášky k předmětu Struktura a fungování znakových jazyků bude zahájena v pátek 1. 3. 2024
Základní přehled o nejdůležitějších tématech řešených vnitřní lingvistikou znakových jazyků a o vybraných základních tematických okruzích řešených lingvistikou vnější. Usouvztažnění pohledů lingvistiky mluvených X znakových jazyků na tyto otázky v perspektivě vybraných dominantních přístupů současné lingvistiky k jazyku a komunikaci a se způsoby získávání a zpracování jazykového materiálu.