V semináři se studenti dále hlouběji seznámí s českým znakovým jazykem, osvojí si složitější lexikální a gramatické struktury českého znakového jazyka i způsoby jejich užívání. Speciální pozornost bude věnována zvládnutí zpětné vazby, osvojení znakové zásoby a specifických gramatických rysů česk ého znakového jazyka.
Výuka bude probíhat přímou metodou v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka). Důraz bude kladen na recepci a porozumění delšímu projevu v českém znakovém jazyce (nejen recepci projevu lektora, ale i recepci videozáznamů různých mluvčích, tzn. recepci- „autentických textů“ různých žánrů), na produkci/vyprávění souvislých příběhů a vedení rozhovoru s Neslyšícími na pokročilejší úrovni. Při práci v semináři bude pozornost průběžně zaměřena na dva základní okruhy (v nichž budou zároveň upevňovány a prohlubovány dosud nabyté dovednosti a znalosti): 1. Jazykové a komunikační jevy: a) Pohyby úst (orální x mluvní komponenty) b) Nemanuální prostředky (podmínka, rozkaz) c) Vid a aspekt d) Klasifikátory držení e) Ikoničnost f) Inkorporace g) Číslovky v ČZJ (finance, hmotnost…) 2. Slovní zásoba/Tematické okruhy: a) Nakupování: typy a názvy obchodů, nakupování oblečení (společenské x sportovní) ... b) Stravování: Jídlo a vaření (druhy jídla, základní recepty…) c) Domácnost: domácí práce (úklid, kutilství...), stěhování (popis nábytku, změna umístění nábytku v místnosti, popis bytu…) d) Fitness a životní styl: zdravá výživa, zdravý způsob života… e) Vlastnosti: vlastnosti osob, zvířat, věcí (vyjadřované pomocí přídavných jmen i jinými jazykovými prostředky)
Předmět Český znakový jazyk III je třetím předmětem jazykového Modulu 1; přímo na něj navazuje předmět Český znakový jazyk IV. Jazykový Modul 1 je určen studentům, uživatelům mluvené češtiny, pro něž je český znakový jazyk cizím jazykem.
Cílem jazykového Modulu 1 (s na sebe navazujícími předměty Český znakový jazyk I-VI) je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1 dle SERRJ.