V semináři budou prohlubovány znalosti studentů o komunikaci Neslyšících a o českém znakovém jazyce. V návaznosti na výuku předchozích semestrů budou rozvíjeny produkční, percepční a interakční kompetence studentů. Měli by být schopni souvisle se vyjadřovat v českém znakovém jazyce v delších promluvách a porozumět delšímu projevu v českém znakovém jazyce. Důraz bude dále kladen na zlepšování komunikačních dovedností v přímém kontaktu s neslyšícími mluvčími, na čistotu projevu, přesné porozumění informaci, pečlivou formulaci a využívání kontaktových prostředků v českém znakovém jazyce. Výuka bude probíhat s využitím přímé metody (v českém znakovém jazyce), gramatické metody (s výchozím nebo zprostředkujícím českým jazykem) a překladových cvičení.
Při práci v semináři bude pozornost průběžně zaměřena na dva základní okruhy (v nichž budou zároveň upevňovány a prohlubovány dosud nabyté dovednosti a znalosti): 1. Jazykové a komunikační jevy: a) Nemanuální prostředky (pokročilejší užití) b) Simultánní konstrukce c) Perspektiva pozorovatele x perspektiva účastníka d) Střídání rolí e) Predikátové klasifikátory f) Výstavba souvislého textu 2. Slovní zásoba/Tematické okruhy: a) Média a film: filmy (typy filmů, vyprávění o filmu, kino x TV x DVD, tradiční x moderní pohádka,…) b) Města České republiky: Praha a další města ČR (popis města, místní pověsti…) c) Zážitky: dobré a špatné životní zážitky (vyprávění) d) Zdravotnictví
Předmět Český znakový jazyk V je pátým předmětem jazykového Modulu 1; přímo na něj navazuje předmět Český znakový jazyk VI. Jazykový Modul 1 je určen studentům, uživatelům mluvené češtiny, pro něž je český znakový jazyk cizím jazykem.
Cílem jazykového Modulu 1 (s na sebe navazujícícmi předměty Český znakový jazyk I-VI) je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1 dle SERRJ.