Charles Explorer logo
🇨🇿

Český znakový jazyk pro tlumočníky VI

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN102003

Sylabus

V semináři budou - v souvislosti s novou slovní zásobou, gramatickými a komunikačními jevy - prohlubovány znalosti studentů o komunikaci Neslyšících a o českém znakovém jazyce z pohledu rodilých uživatelů českého znakového jazyka. V návaznosti na výuku předchozích semestrů budou rozvíjeny produkční a percepční kompetence studentů tak, aby byli schopni souvisle se vyjadřovat v českém znakovém jazyce v delších promluvách a využívat všech specifických gramatických prostředků a porozumět delšímu autentickému projevu rodilých mluvčích v českém znakovém jazyce.

Důraz bude kladen též na zlepšování komunikačních dovedností v přímém kontaktu s neslyšícími mluvčími a souvislou produkci českého znakového jazyka v různých situacích. Při výuce budou užívány videozáznamy „autentických textů“ různých žánrů.

Výuka bude probíhat s využitím přímé metody (v českém znakovém jazyce), gramatické metody (s výchozím nebo zprostředkujícím českým jazykem) a překladových cvičení. 1.     Jazykové a komunikační jevy: a)       nemanuální prostředky (pokročilejší užití) b)       využití prostoru (pokročilejší užití) c)       produktivní slovotvorba d)       klasifikátorové konstrukce (pokročilejší užití) e)       střídání rolí, přímá řeč f)        specifické znaky (pokročilejší užití) g)       výstavba delší souvislého textu   2.     Slovní zásoba/tematické okruhy: a) Dovolená a cestování: zkušenosti z dovolené, státy a jejich kultura/zvyky b) Politika: politika ČR x politika v komunitě neslyšících (politické systémy, hierarchie...) c) Svět Neslyšících: novinky ze světa Neslyšících u nás a ve světě (sledování aktuální internetových portálů a jejich porovnání…) d) Lingvistika českého znakového jazyka: lingvistická terminologie a znalosti (dovednost nahlížet a popisovat český znakový jazyk v souladu s lingvistickými předměty bakalářského studia) e) Svět a příroda: živelné pohromy, přírodní jevy, počasí... f) Vtipy a humor neslyšících

Anotace

Předmět Český znakový jazyk pro tlumočníky VI je čtvrtým a závěrečným předmětem jazykového Modulu 2. Jazykový Modul 2 je určen studentům, uživatelům mluvené češtiny, pro něž je český znakový jazyk cizím jazykem.

Cílem jazykového Modulu 2 (s na sebe navazujícími předměty Český znakový jazyk pro tlumočníky III-VI, jenž přímo navazuje na první dva předměty jazykového modulu 1) je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1+ dle SERRJ, tj. úrovni aktivních percepčních, produkčních a interakčních kompetencí.