Charles Explorer logo
🇨🇿

Doplňková čeština VI

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN103005

Sylabus

Předmět Doplňková čeština VI je šestým, tzn. posledním předmětem jazykového Modulu 3. Jazykový modul 3 je určen neslyšícím studentům, uživatelům českého znakového jazyka, pro něž je čeština druhým/cizím jazykem. Cílem celého jazykového Modulu 3 (s na sebe navazujícícmi předměty Doplňková čeština I-VI) je dosažení jazykových kompetencí studentů na úrovni B2 dle SERRJ.

V kurzu je pozornost věnována recepci, produkci i interakci. Nadále pokračuje všestranné upevňování a rozvíjení jazykových a komunikačních znalostí a dovedností. Těžištěm je práce s odborným textem.

Morfologie: Seminář upevňuje jazykové a komunikační kompetence se zacílením na solidní zvládnutí oblasti ohebných slovních druhů, zahrnuje i výklady a procvičování neohebných slovních druhů (zejména se syntaktickou funkcí) a oblast syntaxe češtiny.

Syntax: Výklady akcentují - se zřetelem k praktickým potřebám - valenční syntax a valenci predikátu jako východisko tvorby české věty.

Lexikologie: Uvědomování si slovotvorných principů, příbuznosti slov, samostatné rozšiřování si slovní zásoby (synonyma, antonyma); vždy v souvislosti s probíraným a procvičovaným tématem, čteným či produkovaným textem.

Stylistika: Zaměření na styl odborný - obsahově významové vztahy v textu, různé typy odborných textů (anotace/resumé/recenze), četba s porozuměním, vlastní produkce textů. Zaměření na přípravu bakalářské práce: četba odborných textů k tématu bakalářské práce, práce se slovní zásobou a gramatickými konstrukcemi užitými v těchto textech; korektury vlastních odborných textů - reflexe vlastních chyb, práce s chybou.

Komunikačními jazyky celého jazykového Modulu 3 (tzv. předmětů Doplňková čeština I-VI) je psaná čeština a český znakový jazyk (v komunikaci face-to-face). Součástí výuky je komunikace via chat. Část výuky probíhá formou e-learningu (on-line či off-line).

Studijní programy