Práce v semináři se soustředí na zkoumání stereotypů jako součástí jazykového obrazu světa. Půjde především o stereotypy zvířat a dle zájmu účastníků i o stereotypy další, spojené např. s lidskými etniky, profesemi či rodinnými rolemi.
Pozornost bude věnována studiu konotací v češtině a českém znakovém jazyce, tam zejm. na základě motivace znaků a ikonicko-metaforického mapování. Cílem práce bude popis vybraných stereotypů, avšak též dotvoření vhodné metody (s východiskem v metodologii J.
Bartmińského) – se zřetelem k obecnějším otázkám popisu stereotypizace (způsoby utváření opozice „člověk – zvíře“, realizace opozice „vlastní – cizí“ v mluvených a znakových jazycích ap.)
Práce se soustředí na zkoumání stereotypů jako součástí jazykového obrazu světa (stereotypy zvířat, stereotypů spojených s lidskými etniky, profesemi či rodinnými rolemi aj) Pozornost bude věnována studiu konotací v češtině a českém znakovém jazyce, tam zejm. na základě motivace znaků a ikonicko-metaforického mapování. Cílem práce bude popis vybraných stereotypů, avšak též dotvoření vhodné metody (s východiskem v metodologii J.
Bartmińského) - se zřetelem k obecnějším otázkám popisu stereotypizace (způsoby utváření opozice "člověk - zvíře", realizace opozice "vlastní - cizí" v mluvených a znakových jazycích ap.). U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.