Charles Explorer logo
🇬🇧

PVS/VS Cognitive Linguistics

Class at Faculty of Arts |
ACN300454

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Kurs má poskytnout základní orientaci v kognitivně a kulturně orientované lingvistice a ukázat kognitivní přístup k jazyku jako komplementární vzhledem k přístupu strukturnímu a komunikačnímu. Opírá se zejména o teorie americké kognitivní lingvistiky (Lakoff, Johnson), o polskou kulturně orientovanou lingvistiku a etnolingvistiku (Bartmiński, Anusiewicz) a o hledání univerzálního sémantického metajazyka a mezikulturní sémantiku  A. Wierzbické. Důraz je kladen na  vlastní četbu a hledání a zpracovávání příkladů ze češtiny a z českého znakového jazyka. Zvláštní pozornost je věnována kognitivní lingvistice znakových jazyků, zejm. v souvislosti s metaforou a metonymií, vázaných ve ZJ na ikoničnost (double-mapping) a s specifičnosti kategorizace v mluvených a znakových jazycích.1. Přístupy k jazyku: strukturní, komunikační a kognitivní. Lingvistika kognitivně-kulturní ve světovém a českém kontextu (možná pojetí). Kognitivní lingvistika znakových jazyků.2. Kognice a  principy kognitivní lingvistiky: metafora, tělesné ukotvení významu, kategorizace; zkušenostní realismus.3. Teorie konceptuální metafory. Typy metafor. Metonymie. (Studium metafor ve znakových jazycích, double-mapping - zdvojené mapování.) Příběh a parabola. Mentální prostory a konxceptuální blendy. Metafora a gramatika (příklady - významy pádů, počitatelnost, vid aj.).4. Představová (tělesná) schémata jako základ konceptuálního systému. "Bodycentrismus." Tělesnost a vztah k prostoru v mluvených a  znakových jazycích.5. Kategorizace: přístup "aristotelský" vs. kognitivistický. Teorie prototypu / stereotypu. Horizontální a vertikální členění kategorie. Specifičnost kategorizace ve znakových jazycích.6. Jazykový obraz světa. Antropocentrismus, opozice "vlastní - cizí" (resp. též "normální - nenormální")  jako základní principy utvářenosti jazykového obrazu světa.7. Stereotyp a jeho zjišťování v jazycích mluvených a znakových.8. Denotace a konotace, kognitivní definice významu. Význam v perspektivě kognitivní lingvistiky, metodologické nástroje jeho popisu. Nástroj popisu významu ve znakových jazycích.9. Univerzální a relativní. Mezikulturní ("cross-cultural") sémantika a pragmatika. Kulturně klíčová slova / pojmy.10. Univerzální sémantický metajazyk Anny Wierzbické. Možnosti aplikace na znakové jazyky.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurs má poskytnout základní orientaci v kognitivně a kulturně orientované lingvistice a přivést k osvojení základů kognitivnělingvistické metodologie pro potřeby zkoumání češtiny a českého znakového jazyka.

U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.