Předmět je orientován k základním filosofickým otázkám spjatým s jazykem a komunikací, jak je reflektuje novější fenomenologicko-hermeneutická filosofie (Heidegger, Patočka, Gadamer), filosofie dialogu (Buber, Lévinas) a filosofie výchovy (Komenský, Patočka, Palouš, Pešková). Pozornost bude věnována též filosofické antropologii se zaměřením na jazyk a dialog v různých perspektivách (zejm. tématu "jazyk a moc"). Témata probíraná v přednášce:
1. -
2. Věc a slovo v horizontu společného (přirozeného) světa (Heidegger, Neubauer, Kratochvíl),
3. Žité tělo jako perspektiva reflexe světa (Patočka, Hogenová). Jevení, smysly a jazyk (Arendtová),
4. Druhý/jiný. Já a ty. Tvář (Filosofie dialogu - J. Poláková: Buber, Lévinas). Dialog a komunikace v perspektivě filosofie,
5. Člověk - animal loquens. Filosofická antropologie vycházející z jazyka a komunikace (Sokol, Pelcová), základní antropologická paradigmata v evropském myšlení a pojetí jazyka a komunikace (Reale) ,
6. Řeč a rozumění - hermeneutika (Gadamer).
7. Mluvení, mlčení a naslouchání jako mody řeči (Heidegger)
8. Jazyk, paměť, kořeny, kultura: konstituce a sdílení společného světa v mateřském jazyce,
9. Filosofie výchovy (Komenský, Patočka, Palouš, Pešková),
10. Hledání dokonalého jazyka (Eco, Komenský). Seminář bude věnován - kromě témat vycházejících z přednášky - též četbě textů Václava Havla s orientací na slovo, řeč, jazyk a komunikaci; tematizována bude zejména svoboda slova, manipulace v jazyce a v komunikaci, ptydepe apod. Zároveň se bude diskutovat o tematicky příbuzných textech uměleckých (Orwell - Dodatek o newspeaku) i odborných (Glowiński - Novomluva).
Předmět je orientován k základním filosofickým otázkám spjatým s jazykem a komunikací, jak je reflektuje novější fenomenologicko-hermeneutická filosofie (Heidegger, Patočka, Gadamer), filosofie dialogu (Buber, Lévinas) a filosofie výchovy (Komenský, Patočka, Palouš, Pešková). V souvislosti s jazykem se tematizuje také tělesnost ("tělo, společenství, jazyk, svět"). Pozornost je věnována též filosofické antropologii se zaměřením na jazyk a dialog v různých perspektivách (zejm. tématu "jazyk a moc").
U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.