Kurz je orientován na četbu a studium textů V. Havla prizmatem kognitivní lingvistiky, zejm. (ale nejen) na základě přístupu amerického havlologa Davida S. Danahera. Frekventanti se postupně seznámí s některými texty V. Havla (eseje, projevy, dopisy, rozhovory aj.) a (nejen) s jedním typem jejich odborné reflexe (zejm. studie D. Danahera), na tomto základě budou diskutovat o klíčových pojmech Havlových žánrů a připravovat podklady pro hesla ve specifickém (pojmovém) slovníku V. Havla (k umístění na Moodlu).
V centru pozornosti bude otázka tradičních (českých) konceptualizací určitých hodnot či fenoménů (např. DOMOV, IDENTITA, MÍR, NADĚJE, MOC, ODPOVĚDNOST, SVĚDOMÍ, INTELEKTUÁL, POLITIKA) a jejich autorských rekonceptualizací, které se u Havla často realizují v podobě metafory, narativní struktury, pojmového blendu aj. Využito bude metody studia kulturně klíčových slov Anny Wierzbické, příp. jiných metod (v adaptaci navržené D. Danaherem).
Seminář se realizuje opakovaně (v mnohém ve spolupráci s prof. Danaherem z University of Wisconsin), některá hesla již byla rozpracována (i do podoby bakalářských či a seminárních prácí).
Počítá se s návštěvou Knihovny Václava Havla.
Kurz je orientován na četbu a studium textů V. Havla, zejm. (ale nejen) s důrazem na klíčové pojmy v těchto textech používané a jejich reflexi, analýzu a intrpretaci - zejm. s použitím nástrojů kognitivní lingvistiky a etnolinvistiky.
U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.