Seminář má ukázat základní obrysy dnešní etnolingvistiky v užším i širším pojetí, tj. jednak se zaměřením na slovesný folklor (tradiční i moderní), jednak obecně na vztah jazyka a kultury, resp. na zkoumání jazykového obrazu světa a jazykových stereotypů vůbec.
Výchozím tématem bude pojem magick ého obrazu světa spolu s magickou sémiotikou (s konkretizací na Erbenově Kytici, Babičce B. Němcové a dalším vybraném materiálu - pověsti, balady, snáře, vykládací karty). Studenti by pak postupně měli získat povědomí o místě slovesného folkloru v českém obrazu světa a základní přehled o různých oblastech folklorních textů (v širokém smyslu slova), o specifice vybraných žánrů tradičního i moderního folkloru (popkultury), jako jsou drobné folklorní žánry, pohádka, píseň aj., ale i městská legenda, vtip, internetový folklor.
Seminář vede také k praktickému osvojení etnolingvistických metod rekonstrukce stereotypu na základě jazykových a folklorních dat. V této perspektivě se budeme věnovat společnému projektu - etnolingvistické analýze a interpretaci obrazu určitého výseku světa v češtině a českém folkloru (např. zvířata, rostliny, pokrmy, časové úseky, svátky, nadpřirozené postavy ap.). Probírané okruhy budou přizpůsobeny zájmu studentů.
Způsob konání semináře bude případně přizpůsoben možnostem distanční výuky (komunikace mailem, zprostředkování textů k četbě prostřednictvím Moodlu + semináře prostřednictvím platformy Zoom)
Základy současné etnolingvistiky a slovesné folkloristiky. Etnolingvistika v užším a širším pojetí.
Jazykový obraz světa a stereotyp. Magický obraz světa a sémiotické principy jeho fungování.
Folklor tradiční a moderní (popkultura) - žánry, rysy.