Seminář se zaměřuje na získávání praktických zkušeností a jejich propojování s teoretickými znalostmi získanými v rámci studia studijních programů Jazyky a komunikace neslyšících/Čeština v komunikaci neslyšících.
Pokud to aktuální situace dovolí, bude seminář probíhat formou exkurzí do nejrůznějších škol a vzdělávacích institucí (nespecializovaných i specializovaných na vzdělávání neslyšících dětí a žáků) a jejich následné seminární i individuální reflexe. V případě nepříznivých okolností bude seminář realizován formou "praktických činností", jako je např. příprava distančního vzdělávacího materiálu o českém znakovém jazyce pro žáky mateřských/základních/středních škol. Jednou z alternativ je také vedení lekcí např. v rámci Dětské univerzity FF UK.
Seminář není určen pouze studentům, kteří navštěvovali či navštěvují "pedagogické předměty" vyučované v rámci bakalářského studijního programu Čeština v komunikaci neslyšících/Jazyky a komunikace neslyšících, ale nutná je kreativita, ochota plnit pravidelně zadávané úkoly a doučit se to, co bude pro úspěšné absolvování předmětu nutné (věcné znalosti z oblasti Deaf Studies, lingvistiky znakových jazyků, pedagogiky atd. i praktické kompetence týkající se e-learningových aplikací atd.).
Výuka bude probíhat převážně ve čtvrtek v čase 7.30 - 10.40, vyloučeny nejsou výjezdy do mimopražských škol a institucí. Celkový rozsah základní výuky pod vedením vyučujících bude odpovídat průměrně dvěma vyučovacím hodinám týdně, ale výuka bude rozvržena nepravidelně. Rozpis výuky bude aktualizován dle situace, nejnovější informace budou zveřejňovány v kurzu v Moodlu.
Exkurze do škol hlavního vzdělávacího proudu (tj. pro děti a žáky bez sluchového postižení) i do škol specializovaných na vzdělávání dětí a žáků se sluchovým postižením - různé stupně škol, různé pedagogické směry, přístupy, metody. Následné reflexe těchto exkurzí.