Charles Explorer logo
🇨🇿

Přístupy k jazyku II

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN500201

Sylabus

V návaznosti na předmět Přístupy k jazyku I bude věnována pozornost jazyku v široce chápané komunikační perspektivě, resp. pragmalingvistickým aspektům jazyka - s ohledem na kognitivně-kulturní aspekty komunikace a včetně přesahů a odkazů k rétorice, teorii dialogu apod. a včetně průnikových témat z oblasti pragmalingvistiky a lexikologie, gramatiky, teorie textu či stylistiky (expresivita a pragmatické aspekty významu vůbec, tabu; reference, presupozice, inference aj.; formálnost - neformálnost, příznakovost - nepříznakovost vyjadřování v různých komunikačních sférách a situacích aj.

S východiskem v Jakobsonově modelu komunikačních funkcí bude sledován vzájemný vztah komunikantů, způsob realizace jejich komunikačních potřeb a strategií v dialogu, specifika komunikace v různých sférách (média, reklama) ap.

Probírány budou komunikační strategie (kooperace, konflikt, manipulace) a maximy k nim v různých koncepcích vztahované. V této souvislosti se dotkneme i komunikačních patologií (manipulační techniky, "toxická komunikace" ap.) a také politické korektnosti, tolerantního diskurzu a empatické komunikace.

Akcent bude položen na otázky zdvořilosti (a nezdvořilosti) v různých kulturách a na mezikulturně orientovanou pragmalingvistiku vůbec (kontext anglofonní, slovanské prostředí, čeština, český znakový jazyk).

Pozornost bude věnována jazykům a komunikační systémům různých modalit, verbální i neverbální komunikaci (gestikulaci a mimice aj.), jejich prolínání a také rozdílnostem mezi komunikací psanou a mluvenou (i oralitou a gramotností a jejich vlivu na komunikaci, poznání a kulturu podle W. Onga aj.).

Základní témata a metodologické přístupy budou probírány v komparaci jazyků a kultur (srov. zejm. mezikulturní pragmatiku A. Wierzbické) a podle možnosti vztaženy k problematice komunikace ve znakových jazycích a kultury českých neslyšících, zejm. co se týče jejich pojetí zdvořilosti a uplatňování komunikačních strategií.

Zmíněn bude i fenomén cizosti a cizího v jazyce (v perspektivě tzv. xenolingvistiky) – a to v ohledu kognitivním, komunikačním i společenském.

Anotace

Předmět je věnován přístupům k jazyku v široce chápané komunikační, resp. kognitivně-komunikační perspektivě (tj. zejm. pragmalingvistickým aspektům jazyka).