Charles Explorer logo
🇬🇧

Historical Roots of Contemporary Czech and Czech Sign Language

Class at Faculty of Arts |
ACN500209

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Kurz na základě dostupných historických materiálů seznamuje studenty s vývojem jazykového systému češtiny a českého znakového jazyka (mj. ve vztahu k socio-kulturním proměnám).

Předmět jednak představuje základní rysy vnější a vnitřní historie českého jazyka (zejména jeho spisovné složky) a reprezentativní texty, na nichž je vývoj jazyka od počátků do současnosti ilustrován, jednak podává informace o vzniku a vývoji českého znakového jazyka a postojům k němu (i ve srovnání s dalšími evropskými znakovými jazyky: zvl. francouzským, rakouským a německým), zejména ve vztahu k proměnám ve vzdělávání neslyšících ("manuální x orální" metody).

Témata čeština: 1. Staroslověnská kontinuita 2. Pračeština 3. Raná stará čeština 4. Stará čeština 14. století 5. Čeština 15. století 6. Humanismus I: rozvoj spisovné češtiny 7. Humanismus II: Bible kralická 8. Baroko 9. Obrození 10. Čeština do roku 1918 11. Meziválečná doba 12. Čeština za hnědé totality 13. Čeština za rudé totality

Témata ČZJ: 1. První zmínky o vizuálně-motorické komunikaci v literatuře, 2. Počátky užívání evropských znakových jazyků ve vzdělávání na konci 18. století a jejich formování v rámci procesu výuky - první písemné doklady o podobě znakových jazyků: první pokusy o grafické zachycení znaků (slovní popis, kreslené obrázky, mimografie) a popis systému (zejména v souvislosti s francouzských znakovým jazykem), 3. První slovníky na území Rakouska (respektive českého území) - F. H. Czech (1834), A. Jarisch (1851), 4. První slovníček znaků českého znakového jazyka užívaných v Pražském ústavu pro hluchoněmé - J. Mücke, 1834, 5. Český znakový jazyk na přelomu 19.-20. století, 6. Srovnání historických znaků 19. století, 7. Český znakový jazyk ve 20. století - vznik mýtů, nepodložených tvrzení o jeho struktuře a fungování, vývoj terminologie (řeč posunková, posuňková, posunová, ukazovací, gestikulační, známková, znaková aj.), 7. Od pokusů o vytvoření slovníku českého znakového jazyka v 50. let 20. st. ke Slovníku znakové řeči (1988), 8. Počátky lingvistického výzkumu českého znakového jazyka.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Základní rysy vnější a vnitřní historie českého jazyka (zejména jeho spisovné složky) a reprezentativní texty, na nichž je vývoj jazyka od počátků do současnosti ilustrován. Vznik a vývoj českého znakového jazyka a postojům k němu (i ve srovnání s dalšími evropskými znakovými jazyky: zvl. francouzským, rakouským a německým), zejména ve vztahu k proměnám ve vzdělávání neslyšících ("manuální x orální" metody).