Charles Explorer logo
🇬🇧

Cultural Linguistics, Ethnolinguistics and Deaf Communities

Class at Faculty of Arts |
ACN500210

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět se soustředí na kulturnělingvistické studium českého znakového jazyka, resp. zkoumání jazykového obrazu světa českých Neslyšících, zejména s ohledem na folklor Neslyšících.

V opoře o literaturu z oblasti kognitivně orientované etnolingvistiky a kulturní lingvistiky mluvených jazyků (Anusiewicz, Bartmiński, Pajdzińska, Sharifian aj.) se bude věnovat studiu kulturně specifických projevů obecných konceptualizačních mechanismů v českém znakovém jazyce – jde zejm. o antropocentrismus, opozici „vlastní – cizí“, tělesné a zkušenostní ukotvení významu, jeho imaginativní a narativní charakter. V centru pozornosti pak budou konkrétní metody studia jazykového obrazu světa, zejm. stereotypů, a jejich modifikace pro studium znakových jazyků.

Studenti navážou na proběhlé počáteční výzkumy stereotypů v českém znakovém jazyce (stereotypy národností, stereotyp slyšícího člověka, stereotyp domova) a pokusí se na základě jazykových, textových a empirických dat doložit další stereotypy a hodnoty fixované v jazyce a kultuře českých Neslyšících.

Využity přitom budou též specifické kreativní projevy Neslyšících (folklor, literatura, kultura v širokém smyslu slova). V této souvislosti se studenti seznámí s některými pojetími moderního folkloru (popkultury) a pokusí se je aplikovat na projevy komunity českých neslyšíích.  Seznámí se s folklorními žánry oběcně a s možnostmi i limity při jejich aplikaci na znakové jazyky.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět se zaměřuje na kulturnělingvistické studium českého znakového jazyka, resp. zkoumání jazykového obrazu světa českých Neslyšících, zejména s ohledem na folklor.