Program semináře vychází z potřeb studentů aktu álně směřujících k zadání diplomové práce, bývá tak pokaždé upřesňován podle počtu přihlášených i zaměření budoucích prací.
Seminář probíhá ve dvou liniích. Střídá se dvojí typ setkání – hromadné a individuální: 1) Prostřednictvím diskusí i samostaného studia studenti směřují ke konečnému stanovení tématu budoucí diplomové práce a volbě vhodné metodologie, zdrojů apod. Formou powerpointových prezentací studenti představují zamýšlenou podobu práce ostatním a získávají od nich zpětnou vazbu. Na semináře jsou zváni potenciální vedoucí diplomových prací a také úspěšní absolventi, kteří referují o zkušenostech s procesem zrání tématu a vzniku práce. Studenti plní postupně úkoly související s vymezením tématu práce (rešerše zdrojů, stanovení metodologie, formulace zadání do SIS) a posílají ke konzultaci (vedoucí semináře a poté i zamýšlenému vedoucímu práce). 2) Každý účastník absolvuje individuální konzultaci jak s vedoucí semináře, tak se zamýšleným vedoucím (popř. konzultantem) budoucí diplomové práce, poté co jim zašle navrhovanou podobu projektu diplomové práce.
V případě potřeby může být výuka adaptována do distanční podoby. Kontakt vyučující se studenty pak probíhá prostřednictvím e-mailů (posílání úkolů podle harmonogramu + zpětná vazba) a několika videokonferencí na platformě Zoom (podle počtu studentů), kde účastníci představí své zamýšlené projekty formou powerpointových prezentací.
Seminář pomáhá účastníkům v procesu postupného vymezování tématu diplomové práce, včetně formulace cíle, volby vhodné metodologie, odborné literatury, výzkumného materiálu apod., a směřuje k jejímu konečnému zadání.
V souladu s Pravidly pro organizaci studia na FF UK (V. úplné znění ze dne 13. 5. 2022) je možno atestaci z tohoto předmětu složit nejpozději do konce akademického roku bezprostředně následujícího po ročníku, ve kterém si student tento předmět zapsal, a to v souladu s harmonogramem příslušného akademického roku.