Tématické okruhy:- počátky dějepisectví (u Židů a Řeků),- řečtí logografové a Hérodotos,-Thúkýdidés a pragmatické dějiny, Xenofón- helénistické dějepisectví, rétorika a drama,- Polybios,- římská annalistika,- Sallustius,- Livius,- Tacitus a římská biografie,- dějepisectví pozdní antiky.
Dobrá znalost zdrojů našich informací o historických společnostech je nutnou součástí oborové vzdělanosti v historických studijních oborech. Předmět „Antická historiografie“ proto (v návaznosti na základní poučení o řeckém římském dějepisectví v seminářích k základním kursům o antických dějinách) poskytuje studentům dostatečně hluboký přehled o vzniku a společenských (objektivních i subjektivních) podmínkách vývoje antického dějepisectví. Pozornost je věnována metodám a formám tohoto odborně beletristického žánru, jejich dobové podmíněnosti a zásadám hledání „historické pravdy“ u hlavních řeckých a římských historiků. Vyloženo bude i pojetí času a prostoru v historických perspektivách a vysvětleny i některé metodicko-didaktické znaky antické historiografie (např. moralizace, tendence k biografii, omezení na politicko-vojenské aspekty dějin apod.). V závěru kursu je věnována pozornost novému ideovému konceptu dějin křesťanských (církevních) historiků pozdní antiky.
V době povinné online výuky se kurs koná pravidelně, v čase daném rozvrhem, na platformě Zoom. Pozvánku do příslušné "Zoom místnosti" dostanou zapsaní studenti mailem.