Přednáškový cyklus Proměny těla doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D. zimní semestr 2020/2021
Sochařství za vlády Lucemburků ve středoevropském kontextu - Plzeňská Madona a krásný sloh
Kurz "Proměn těla" se bude v zimním semestru věnovat tématu volného i aplikovaného (architektonického) sochařství vznikajícího v době vlády Lucemburské dynastie. Naše země se staly evropsky významným uměleckým regionem, kde primární roli hrála Praha - královské sídlo. Především za vlády Karla IV a jeho synů se stal pražský dvůr klíčovým mezinárodním uměleckým centrem, jehož rezonanci může sledovat v celé střední Evropě. Přednášky se budou přímo vztahovat k přípravě a realizaci výstavy Plzeňská madona a krásný sloh v Západočeské galerii v Plzni, která bude slavnostně otevřena 26. listopadu letošního roku.
Problematika sochařství a malířství bude sledována na vybraných tématech v chronologickém sledu v širokém rejstříku aktuálních badatelských přístupů, které se věnují objednavatelským strategiím panovníka i dvora, kontextuálním otázkám funkce a recepce uměleckých děl soudobou společností, stejně jako tradičním metodám stylu a ikonografie, nevyjímaje ani proměny vizuálního kánonu a tělesnosti.
Vybrané přednáškové okruhy:
Dosavadní metodické přístupy a možnosti výzkumu gotického sochařství (Opitz, Kutal, Homolka, Hlobil, Suckale, Fajt, Mudra)
Praha jako evropské umělecké centrum 2. poloviny 14. stol.
Trůnící Madony a třetí čtvrtina 14. století
Petr Parléř a huť při katedrále sv. Víta v Praze
Václav IV., Jan z Jenštejna a krásný sloh
Funkce a recepce uměleckých děl v období krásného slohu
Krumlovská a Toruňská Madona - koncepty mistrů, dílen a okruhů
Pieta krásného slohu
"Proměny těla" ve 14. století
Zikmund Lucemburský a umění na jeho dvoře
Mistr Týnské kalvárie a jeho datování
"Vyřešení" krásného slohu a první projevy pozdní gotiky