Charles Explorer logo
🇬🇧

Information, communication and inspiration in 19th century art

Class at Faculty of Arts |
ADU100553

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Informace, komunikace a inspirace v umění 19. století.

Anotace přednášky pro rok 2022-2023

Petr Šámal 19. století představuje éru, v níž se skokově zrychlil a zintensivněl proces předávání informací prostřednictvím mluveného slova, textů a vizuálních zdrojů. Za touto změnou stojí řada vzájemně souvisejících faktorů, jako například rozvoj městské společnosti, soukromého podnikání, gramotnosti a vzdělání, dopravy a technologií. S nadsázkou řečeno lze tuto dobu proto označit za jeden z předstupňů informačního věku. Dvousemestrální přednáška sleduje jednotlivé „informační kanály“, které měly vliv na podobu umění v Evropě v 19. století, a způsoby jejich fungování, s důrazem na české země a jejich vztah k uměleckým centrům Evropy. Vedle jejich tradičních forem, které se dále rozvíjely, se zabývá novými či aktualizovanými druhy informačních zdrojů. K hlavním okruhům témat tak patří: působení panovnického dvora a aristokracie / studijní cesty umělců / grafické předlohy / výuka na akademiích / sběratelství umění / vystavování umění / dobový tisk / fotografie / literatura a ilustrované tiskoviny. Kromě analýzy procesů umělecké výměny a fungování inspiračních zdrojů umění tak přednáška nabízí průřezový přehled o důležitých fenoménech umění 19. století, jako jsou dějiny výstavnictví, dílenské praxe, umění reprodukce a uměleckých akademií.

Atestace spočívá v závěrečné ústní zkoušce. Požadavky na ni se přizpůsobí bakalářskému nebo magisterskému stupni.

Výběrová bibliografie:

Vít Vlnas (ed.), Obrazárna v Čechách 1796-1918, Praha 1996.

Roman Prahl (ed.), Posedlost kresbou aneb počátky Akademie umění v Praze (1800–1835), Praha 1998.

Lucie Vlčková, Krajinomalba v Praze 1840-1890. Prezentace krajinomalby a její reflexe na výstavách Krasoumné jednoty. Praha 2009.

Taťána Petrasová – Roman Prahl (eds.), Mnichov – Praha. Výtvarné umění mezi tradicí a modernou, Praha 2012.

Katarína Beňová, Domáce a európske súvislosti biedermeiera, Bratislava 2015.

Markéta Dlábková, České ilustrované časopisy 2. poloviny 19. století (disertační práce FF UK), Praha 2016.

Caroline Sternberg. Kunstakademie und kulturelle Modernisierung. Die Geschichte der Prager Kunstakademie im Zeitraum 1840–1874, Regensburg 2017.

Další literatura bude v průběhu přednášky upřesněna.