Seminář navazuje na přednášky o teorii dramatu z letního semestru.Jednotlivá témata, která byla teoreticky probírána v přednáškách, budou v semináři prakticky aplikována na konkrétní dramata.
Podle obsazení semináře budou vybrány dvě až tři hry různého charakteru a každému účastníku bude přiděleno téma vztahující se k některé složce dramatické struktury. Např.: dramatické situace a jejich hierarchizace, obsah a charakter dramatického konfliktu, dramatický děj - vztah fabule a syžetu, funkce mimofabulačních prvků (montáž, metaforická, symbolická nadstavba, kompozice příznačných a návratných motivů), hlavní dramatické postavy a jejich vzájemné vztahy, funkce vedlejších a epizodických postav, jazyk dramatu, stavba dramatu, čas a prostor dramatu.
Základní a doporučená a povinná literatura: Bude upřesněna v průběhu semináře.
Atestace a požadavky k nim:
Při plnění přiděleného úkolu si má každý účastník jednak prohloubeným, osobním studiem znovu ujasnit teoretický problém, jednak podrobně analyzovat drama z hlediska přiděleného tématu. Obojí by se mělo promítnout do písemné práce rozsahu nejmén ě pěti stránek strojopisu.
Vzhledem k tomuto umělému rozdělení úkolů je naprosto nutné, aby se seminářů zúčastňovali všichni posluchači průběžně. Je třeba mít při práci stále na mysli, že seminář teorie dramatu je zároveň přípravou pro další stupeň, jímž bude seminář analýzy dramatu, nazírající a interpretující dramatické divadlo jako celek.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.