Cílem přednášky je seznámit studenty se základním chronologickým vývojem staroegyptské keramiky v průběhu 4.–1. tisíciletí př. Kr. Těžištěm kurzu bude představení hlavních rysů keramických nálezů z celé oblasti Egypta včetně tzv. provincií, a to z technologického i typologického hlediska. Důležité bude i srovnání materiálu z pohřebišť a sídlišť, a na to navazující rozdílnost v jejich funkční interpretaci. Pozornost bude věnována i základům zpracování keramických nálezů v terénu, např. statistické analýze a jejího vyhodnocení, kreslení, popisu a fotografické dokumentaci.
Tematické okruhy: Úvod do studia keramiky, dějiny keramologie v Egyptě i ve světě, technologie výroby a zpracování, klasifikace a typologie staroegyptské keramiky, chronologický vývoj keramiky (4. tisíciletí,
Předdynastická a Raně dynastická doba, Stará říše, atd.), sídlištní keramika, druhy statistické analýzy, studium depozičních a post-depozičních procesů, prostorová distribuce a její význam při interpretaci, základy dokumentace keramických nálezů v terénu.
Studijní literatura:
Arnold, D. – Bourriau, J., An Introduction to Ancient Egyptian Pottery, SDAIK 17, Mainz am Rhein 1993.
Arnold, D. (ed.), Studien zur altägyptischen Keramik, SDAIK 9. Mainz am Rhein 1981.
Rice, P.M., Pottery Analysis: A Sourcebook. Chicago 2005.
Wodzińska, A., A manual of Egyptian pottery, 4 Volumes. Boston 2009.
Orton, C. – Hughes, M., Pottery in Archaeology, Second Edition, New York 2013.