Přednášky uvádějí posluchače do problematiky rukodělné výroby. Ta byla v historii reprezentována několika vývojovými stupni /domácí, domáckou výrobou a řemeslem/. Tyto jednotlivé historické podoby /stupně/ rukodělné výroby zároveň existovaly a vyvíjely se paralelně vedle sebe a vzájemně se ovlivňovaly. Přednášky poukazují, zcela v souladu se svým označením, na nejelementárnější tradiční technologické postupy a použité pracovní nástroje při zpracování těch nejběžnějších, a nejrozšířenějších materiálů jakými v minulosti byly a jsou dřevo, přírodní rostlinná pletiva, hlína, železo, ale i drahé kovy a další. Přednášky doplňují podrobné popisy, ukázky výrobků a videoprojekce. Přednášky umožňují studentům etnologie rámcový vhled do problematiky zpracování nejrozšířenějších a mnohdy i nejdostupnějších materiálů obecně užívanými tradičními technologiemi.Stručná charakteristika kurzu:
1. Technologie. Ergologie. Charakteristika pojmů. Přehled literatury.
2. Energie a způsoby jejich využívaní při výrobě /historický exkurz/.
3. Základní typy rukodělné výroby, jejich charakteristika a geneze.
4. Středověké město jako reprezentant rozvinutého systému řemeslnicko-obchodnického charakteru.
5. Struktura řemeslné výroby. Cechovní systém. Místní trh.
6. Dřevo. Historie využití. Charakteristika materiálu.
7. Dřevo. Základní techniky zpracování a použité pracovní nástroje /videoprojekce/. Zdobné techniky zušlechťující povrch výrobku /videoprojekce/.
8. Přírodní pletiva. Historie. Charakteristika materiálů.
9. Přírodní pletiva. Technologie zpracování a pracovní nástroje /videoprojekce/.
10. Železo. Kovářství. Historie oboru. Technologie zpracování suroviny a pracovní nástroje.
11. Drahé kovy. Charakteristika materiálu a jeho potenciál.
12. Způsoby zpracování drahých kovů- šperkařské techniky.
13. Hlína. Historie a způsoby zpracování. Ukázky výrobních postupů /videoprojekce/.
Přednášky uvádějí některými teoretickými otázkami posluchače do problematiky rukodělné výroby. Ta byla v historii reprezentována několika vývojovými stupni (domácí, domáckou výrobou a řemeslem). Tyto jednotlivé historické podoby
(stupně) rukodělné výroby existovaly, vyvíjely se paralelně vedle sebe a vzájemně se ovlivňovaly.
Přednášky poukazují - zcela v souladu se svým označením - na řemeslné technologické postupy a použité pracovní nástroje při zpracování nejrozšířenějších materiálů, jakými v minulosti byly a jsou dřevo, přírodní pletiva, keramika, železo, drahé kovy a pod. Přednášky doplňují podrobné popisy, ukázky výrobků (event. výrobní postupy a videoprojekce. Studentům etnologie umožňují rámcový vzhled do problematiky zpracování nejrozšířenějších a mnohdy i nejdostupnějších materiálů obecně užívanými tradičními technologiemi.