Charles Explorer logo
🇬🇧

Comparative Folklore

Class at Faculty of Arts |
AET100014

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1/ Dějiny komparativního bádání ve folkloristice. Stanovisko genetické a typologické.

Typické životní situace. 2/ Klasifikace a katalogizace folklorní prózy. Základní katalogy a sbírky. 3/ Genologie folkloru.

Mytofolklorní kontinuum: mýtus - pohádka - epos - legenda - hrdinská pověst. 4/ Vztah textu a rituálu. Legendy a apokryfy. 5/ Narace o zvířatech.

Pohádky a bajky. 6/ Epický hrdina. 7/ Monarchistické tradice v pohádkách a pověstech. 8/ Zbojnický cyklus. 9/ Žertovné pohádky a anekdoty - komparativní pohled. 10/ Démonologie z folklorně-komparativního aspektu. 11/ Folkloristika mezi sociální (kulturní) antropologie literární vědou.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cyklus přednášek se bude zabývat základní charakteristikou komparativní metody ve folkloristice. Tato metoda není chápána jako cíl folkloristického bádání, ale jako prostředek k dalším interpretacím (například antropologickým). Přednášky podávají přehled dosavadních teorií, které se pohybovaly mezi krajními stanovisky rigorózního migracionismu a antropologické polygeneze. Zvláštní pozornost je věnována rovněž interetnickým vztahům ve folkloru. Výklad je doplněn rozborem vybraných motivů a syžetů s mezinárodní platností. Vztahy textu a rituálu jsou prezentovány mimo jiné na příkladu vztahů církevních a folklorních legend. Významný okruh tvoří i problematika klasifikace a katalogizace folklorní prózy. V genologii folkloru se přihlédne k mytickému substrátu i k nejstarším podobám narací (například o šamanech - G.V.

Ksenofontov aj.). Pozornost bude rovněž věnována transformaci archetypálního komplexu trickster (šibal - hlupák - prosťáček) ve folkloru a literatuře.