Charles Explorer logo
🇨🇿

Hudební folkloristika

Předmět na Filozofická fakulta |
AET100129

Sylabus

1. Vývoj oboru a osobnosti hudební folkloristiky

2. Instrumentář středoevropské lidové hudby

3. Nápěvy lidové písně

4. Od polyfonie k harmonii

5. Rytmická stránka lidové hudby a souvislost s tancem

6. Texty a témata lidových písní

7. Balady a lidová epika ve střední Evropě

8. Specifika lidové hudby středoevropských národů

9. Regionální varianty lidové hudby v Čechách a na Moravě

10. Regionální varianty lidové hudby na Slovensku

11. Specifika lidové hudby národnostních menšin ve střední Evropě

12. Městská a kramářská píseň

13. Hudební folklorismus a současný folklor

Anotace

Přednášky se zabývají problematikou středoevropského hudebního a písňového folkloru s důrazem na český a slovenský folklor. Cílem je představit hudební folklor v jeho různých souvislostech - od společenské funkce písní a hudby v rámci tradiční kultury, přes variační proces, regionální specifika až po vliv konstrukce hudebních nástrojů na hudební praxi či po souvislosti s tanečními formami.

Integrální součástí obecného přehledu hudební folkloristiky má být i seznámení posluchačů s badatelskými přístupy a vývojem oboru, včetně problematiky terénního výzkumu a dokumentace folkloru. Hudební folklor bude v rámci přednášek zasazen do širšího historického kontextu, jehož součástí je vliv dobové vysoké kultury na lidovou hudbu nebo naopak inspirace artificiální hudby či poezie 19. a 20. století v lidové kultuře.

Přednáškový cyklus rovněž zohledňuje historický vývoj folkloru, k němuž patří i postupné vyústění v moderní žánry typu lidovky či naopak v cílené pěstování lidové tradice v rámci folkloristického hnutí, vedle nichž však funguje i současný písňový folklor moderní společnosti.