Úvod do památkové péče a základní legislativa
Dějiny památkové péče
Předkupní právo státu
Dotační tituly v památkové péči
Památky UNESCO
Archeologická památková péče
Hledání nového využítí památkových objektů - příklady z praxe I.
Hledání nového využítí památkových objektů - příklady z praxe II.
Vývoj, ochrana a regenerace historických měst
Kulturní krajina, historické parky a zahrady
Velké památkové obnovy
Exkurze na památkový objekt - Invalidovna
Koncepce předmětu Péče o kulturní dědictví I. plně vychází z potřeb památkářské praxe a poskytuje účastníkům ucelený přehled o všech činnostech souvisejících se zkoumáním a péčí o památkový fond ČR – od principů fungování památkové péče v ČR, specifika našeho systému – tzv. dvoukolejnost, přes legislativní rámec, mezinárodní úmluvy, systémy evidence a dokumentace kulturních památek až k problematice péče o jednotlivé druhy památek a základní postupy při údržbě, obnově a restaurování památek a jejich následné prezentaci.
Studenti budou seznamováni se základními principy a postupy jako jsou výkon státní památkové péče prostřednictvím městských a krajských samospráv, rolí Národního památkového ústavu jako státní odborné organizace, otázkami plošné ochrany území, základy archeologické památkové péče, ale i takovými rovinami, jako jsou dějiny péče o kulturní dědictví předků, základními přístupy v péči o památky v 19. a ve 20. století a pojmem autenticita spolu s hodnotícími kritérii pro prohlášení věci za kulturní památku dle památkového zákona.
Důležitým doplněním prvního cyklu jsou témata, která se budou jednotlivými přednáškami prolínat, k otázkám financování, možností čerpání dotačních titulů, možnosti prezentace památkového fondu, jeho management a marketing. Jednotlivé principy a postupy budou prezentovány vždy na konkrétních akcích a studentům budou uváděny příklady z reálné praxe.
Na základě získaných vědomostí by se měl student plně orientovat v problematice nastavení památkové péče v
ČR s návazností na mezinárodní úmluvy, ke kterým ČR přistoupila, vč. UNESCO, bude znát základní metody dokumentace památek a vedení jejich evidence. Dále bude schopen rozlišit základní typologii památek, bude srozuměn s plošnou ochranou měst a krajiny a na příkladech velkých obnov bude schopen popsat proces realizace od návrhu akce, přes financování, stavební postup až po kolaudaci a následnou instalaci objektu.